külhoni magyarok;Nemzeti Választási Iroda;levélszavazatok;

Levélszavazatot ad le egy magyar választópolgár Londonban, a külképviselet által kijelölt szavazókörben.

- Több mint 10 év után változtatott az NVI, már lehet tudni, hány országból hány külhoni magyar szavazott levélben

Tényleges lakóhely szerint is közli a névjegyzéki adatokat a Nemzeti Választási Iroda.

Több mint tíz évig nem tudhattuk pontosan, mely országokban élnek a levélben szavazó magyar állampolgárok, ám immár tényleges lakóhely szerint is közli a névjegyzéki adatokat a Nemzeti Választási Iroda (NVI) – jelezte a Political Capital, mely korábban a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) társaságában tett közérdekű bejelentést az ügyben.

Az erről szóló közlemény felidézi, a külhoni magyar állampolgárok regisztrációjára vonatkozó adatokat az NVI korábban csak értesítési cím szerinti bontásban közölte, márpedig e-mail címen keresztül is lehet kapcsolatot tartani az irodával. Érthető okokból elég sokan ezt az opciót választják – így viszont nem volt átlátható, hogy adott országban hány fő szerepel a névjegyzékben, ami közbizalmi és statisztikai szempontból is fontos adat. Nem mellesleg – állapítja meg a Political Capital – a külhoni szavazatok származási országával kapcsolatban eddig bárki bármilyen számot bedobhatott, mivel nem álltak rendelkezésre a tényleges, naprakész adatok.

A Political Capital és a TASZ javaslatát követően

az NVI már nemcsak értesítési cím, hanem a tényleges lakóhely szerint is közli az adatokat.

A közlemény kiemeli, amíg kizárólag az értesítési cím szerinti adatok álltak rendelkezésre, hamis következtetéseket lehetett levonni az adatokból. „Úgy tűnhetett például, hogy a romániai magyarok közül csak mintegy 193 ezren regisztráltak, a szerbiaiak közül pedig kevesebb mint 68 ezren. Azzal viszont, hogy ma már a lakóhely szerinti adatokat is publikálják, láthatjuk, hogy valójában 287, illetve 83 ezren regisztráltak ebből a két országból, legalábbis 2024. december 3-áig. A különbséget az magyarázza, hogy mintegy 139 ezer fő adott meg emailes értesítési címet, akiknek jelentős része – most már biztosan tudjuk – erdélyi-partiumi vagy vajdasági magyar” – írja a Political Capital.

Mégiscsak van felelőse, hogy hackerek érzékeny nemzetbiztonsági információkhoz jutottak hozzá. A Honvédelmi Minisztérium államtitkára eközben leszögezte, „az Orbán-kormány nem tárgyal zsarolókkal”, és nem fizetett azoknak, akik feltörték a Védelmi Beszerzési Ügynökség Zrt. fájlszerverét.