A jövő év második felében lehetségessé válik az Oresnyik közepes hatótávolságú hiperszonikus rakéták telepítése Belaruszba – jelentette ki Vlagyimir Putyin orosz elnök pénteken Minszkben, az orosz-belarusz államszövetség legfelsőbb államtanácsának jubileumi ülését követően.
Az orosz elnök arra reagált, hogy belarusz hivatali partnere, Alekszandr Lukasenko arra kérte, telepítsen modern fegyverrendszereket, köztük Oresnyik rakétákat Belaruszba, mert ez szerinte megerősítené az orosz-fehérorosz Szövetségi Állam biztonságát a Nyugat részéről erősödő fenyegetés közepette.
Válaszában Putyin azt mondta, hogy az Oresnyik Belaruszba telepítése 2025-ben válik lehetségessé, amikor beindul a sorozatgyártás, az orosz csapatok felszerelésével párhuzamosan. Az eszköz az orosz hadászati rakétaerők rendszerébe fog tartozni, de a célpontokat Minszk határozhatja meg.
„Ami az olyan, mondjuk ki egyenesen, félelmetes fegyverek, mint az Oresnyik telepítésének lehetőségét illeti Belarusz területén, mivel ma aláírtuk a biztonsági garanciákról szóló szerződést, amely szerint minden rendelkezésre álló erő és eszköz felhasználható, úgy gondolom, hogy az olyan komplexumok telepítése a Belarusz Köztársaság területén, mint az Oresnyik, lehetséges”
– fogalmazott Putyin.
Az orosz elnök szerint a belarusz telepítést megelőzően meg kell határozni a rakétarendszerek hatótávolságát, mert ez minél rövidebb, annál nagyobb a hatóereje. Megismételte, hogy csoportos bevetése esetén az Oresnyik ereje a nukleáris fegyveréhez fogható, de nincsenek radioaktív következményei.
Oroszország úgy döntött, megkezdi annak a hiperszonikus rakétának a sorozatgyártását, amivel csütörtökön Dnyiprót támadtaA két ország legfelsőbb államtanácsa az államszövetség megalakulásának 25. évfordulója alkalmából ült össze. Ebből az alkalomból Putyin és Lukasenko biztonsági garanciákról szóló új szerződést írt alá, amely
„meghatározza a kölcsönös szövetségesi kötelezettségeket Oroszország és Belarusz védelmének, szuverenitásának, függetlenségének és alkotmányos rendjének, területi sérthetetlenségének és érinthetetlenségének biztosítására, méghozzá minden rendelkezésre álló erő és eszköz bevonásával”.
Lukasenko szerint a megállapodással a felek a stratégiai szövetség és a katonai szférában való fellépés koordinációjának „eddig soha nem látott szintjét” érték el.
Sajtótájékoztató közben felhívták az orosz külügyi szóvivőt, hogy ne kommentálja a ballisztikus rakétatámadást - VideóVlagyimir Putyin: Köztes hatótávolságú ballisztikus rakétát lőtt ki Oroszország Ukrajnára