Magas készültségbe helyezték a tajvani hadsereget hétfőn, miután Kína átfogó légi korlátozásokat vezetett be keleti partjainál.
A Népi Felszabadító Hadsereg (PLA)
„hét légtérkorlátozási zónát hozott létre a Tajvannal szemben fekvő két kínai tartomány, Csöcsiang és Fucsien keleti régióiban”
– írta közleményében a tajvani védelmi minisztérium. Ezek a korlátozások – tette hozzá a tárca – hétfőtől szerdáig lesznek érvényben.
Tajpej azt is bejelentette, hogy
kínai hadihajókat és a parti őrség hajóit észlelték a Tajvani-szoros közelében és a Csendes-óceánon.
A tajvani hatóságok válaszul közölték, hogy „harckészültségi manővereket” tartanak, és megemelt készültségbe helyezik fegyveres erőiket.
A tajvani védelmi minisztérium közleményében azt írta, hogy „a harckészültségi manőverek figyelembe veszik az ellenséges fenyegetéseket, az időjárási körülményeket és a taktikai helyzetet”.
Peking ugyanebben az összefüggésben kijelentette, hogy „határozottan meg kívánja védeni nemzeti szuverenitását és területi integritását”, Tajvant pedig ismételten Kína „elidegeníthetetlen” részének nevezte.
Kína 25 repülővel és 7 hajóval közelítette meg TajvantLaj Csing-tö tajvani elnök a múlt héten érkezett vissza csendes-óceáni körútjáról, ez volt az első külföldi látogatása májusi hivatalba lépése óta. Peking határozottan elítélte a körutat, mert ellenez minden hivatalos kapcsolatot Tajpej és más kormányok között. Laj az Egyesült Államok két területére, Hawaiira és Guamra is elutazott, ahol több stratégiai fontosságú katonai támaszpont található. A tajvani elnök útján telefonon beszélt az amerikai képviselőház elnökével, Mike Johnsonnal is, amire válaszul Kína felszólította az Egyesült Államokat, hogy „ne küldjön több rossz jelzést” a „tajvani függetlenségi erőknek”.
Egyben óva intette Tajvant minden olyan kísérlettől, amely „az Egyesült Államok segítségével a függetlenségre törekszik”, mondván, hogy ez „elkerülhetetlenül kudarcot vallana”.
Kína Tajvant az egyik tartományának tekinti, amelyet az 1949-es kínai polgárháború vége óta még nem sikerült újraegyesítenie területének többi részével. Többször értésre adta, hogy ennek érdekében nem zárja ki az erő alkalmazását sem.
Kína hadgyakorlatba kezdett Tajvan közelében, hajókkal és repülőkkel vette körül a szigetországot