Megszületett a döntés: minden tankerületi központban kapnak a pedagógusok év végi juttatást – közölte kérdésünkre az állami iskolafenntartó Klebelsberg Központtól (KK). Érdeklődtünk arról is, a tankerületi központok igazgatói idén számíthatnak-e év végi jutalomra, erre a kérdésünkre azt válaszolták: sem tankerületi központok vezetői, sem az ott dolgozó kormánytisztviselők nem kapnak év végi pénzbeli juttatást.
A Népszava múlt hét pénteken írta meg: a KK még nem döntött az év végi jutalmakról. Értesüléseink szerint az iskolaigazgatókat még aznap behívták a tankerületi központokba, ahol arról tájékoztatták őket, lesz rá mód, hogy a pedagógusok idén év végi plusz juttatásban részesülhessenek. Egy budapesti iskola igazgatója lapunknak azt mondta: náluk a tanárok, valamint a nevelő-oktató munkát közvetlenül segítő munkatársak is kapnak jutalmat. Hozzátette:
ilyen 2012-ben fordult elő utoljára, amikor az iskola még önkormányzati, nem pedig tankerületi fenntartásban volt.
A várható összegekkel kapcsolatban azt mondta:
azok bruttó 75 ezer forinttól akár 150 ezer forintig is terjedhetnek,
az igazgatók ugyanis differenciálhatnak, vagyis magasabb év végi jutalmat ítélhetnek meg azoknak, akik idén több pluszmunkát vállaltak. A jutalmakat a jövő hét folyamán kaphatják meg. Arra a kérdésre, a jutalmakra milyen források állnak rendelkezésre, a lapunknak nyilatkozó igazgató azt felelte, tudomása szerint az idei pedagógus béremelésre szánt uniós források maradványaiból történhet meg a jutalmazás. Erről szintén érdeklődtünk a KK-nál: ezt az információt nem erősítették meg, de nem is cáfolták.
Bár a KK állítása szerint a tankerületi igazgatók idén nem kapnak pulykapénzt, korábban bőkezűen megjutalmazták őket: tavaly előtt a Momentum politikusa, Tóth Endre közérdekű adatigénylése nyomán derült ki,
hogy a 60 tankerület vezetője fejenként 1-2,5 millió forint év végi „motivációs elismerésben” részesült.
Élőlánc az Árpád Gimnáziumnál
Csütörtökön kell szavaznia az Óbudai Árpád Gimnázium tantestületének, támogatják-e, hogy az iskola a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) fenntartásába kerüljön. A fenntartóváltás miatt szülői tiltakozás indult, csütörtök reggel pedig élőlánccal fognak tiltakozni a tervezett átalakítások ellen. A szülők kevésnek tartják a döntésre, tájékozódásra szánt időt, többen attól is tartanak, hogy a Miniszterelnökség alá tartozó NKE fenntartásában a gimnázium politikai irányítás alá kerül.
Az NKE képviselői december 2-án jelentették be átvételi szándékukat, a gimnáziumnak gyakorlóiskolai státuszt szeretnének adni a jövőre induló pedagógusképzésükhöz. Érdeklődtünk az NKE-nél, hogy ha a tantestület többsége – a szülőkhöz hasonlóan – nem támogatja a fenntartóváltást, elállnak-e átvételi szándékuktól, de választ cikkünk írásáig nem kaptunk.