Ukrajna;Orbán Viktor;Vlagyimir Putyin;orosz megszállás;

Orbán Viktor és Vlagyimir Putyin Moszkvában július 5-én

- Orbán Viktor felhívta Vlagyimir Putyint, aki megmondta neki, hogy nincs esély az orosz-ukrán háború békés rendezésére

A magyar miniszterelnök szerint a konfliktus legveszélyesebb heteit éljük.

A magyar fél kezdeményezésére Vlagyimir Putyin telefonbeszélgetést folytatott Orbán Viktorral - közölte szerdán a Kreml.

Megvitatták a kétoldalú kereskedelmi és gazdasági együttműködés számos időszerű kérdését, amelyek összességében folyamatos fejlődést mutatnak. Kiemelt hangsúlyt fektettek az energiaágazatban zajló, kölcsönösen előnyös projektek további előmozdítására.

Beszéltek az orosz-ukrán háborúról is. Orbán Viktor jelezte, hogy elkötelezett a konfliktus diplomáciai és politikai megoldása mellett, különös tekintettel a számos nyugati vezetővel ápolt kapcsolataira. Vlagyimir Putyin a maga részéről ismertette alapvető értékelését az Ukrajna körüli helyzet jelenlegi alakulásáról, valamint a 

„kijevi rezsim destruktív irányvonaláról, amely továbbra is kizárja a konfliktus békés rendezésének lehetőségét.”

A vezetők emellett megvitatták a közel-keleti térség feszült helyzetét, különös tekintettel a szíriai eseményekkel összefüggésben.

Orbán Viktor az egyeztetésről a Facebookon azt írta, a háború legveszélyesebb heteit éljük. Minden rendelkezésünkre álló diplomáciai eszközt bevetünk a tűzszünet és a béke előmozdítása érdekében - fogalmazott a magyar miniszterelnök. 

Nem árulta el, hogy erre gondol-e, de Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter az atv.hu-nak kedden azt mondta, Orbán Viktor a héten folytatja az úgynevezett békemisszióját, amelynek a telefonbeszélgetés előtti állomása egy floridai találkozó volt a megválasztott amerikai elnökkel, Donald Trumppal. 

Orbán Viktor először 2024. július 2-án – egy nappal azután, hogy Magyarország átvette az EU soros elnöki tisztségét –  indult úgynevezett békemisszióra. Az akkor, vagyis még Donald Trump megválasztása előtt gyakorlatilag teljesen értelmetlen utazás első állomásaként Kijevben kezdett, aztán július 5-én Moszkvába utazott, július 8-án pedig már Pekingből írta, hogy Washington felé veszi az irányt. Közben útba ejtette az azerbajdzsáni Susát is a Türk Államok Szervezetének találkozója kedvéért, a július 9-11. közötti washingtoni NATO-csúcs után pedig Donald Trumppal találkozott a floridai Mar-a-Lagóban. Más kérdés – fűzhetjük hozzá –, hogy az EU-ban finoman szólva nem volt mindenki elragadtatva ettől, Ursula von der Leyen EB-elnök ki is mondta, hogy semmi értelme nem volt.

A békemisszió szó eddig egyébként nem csengett túl jól, Orbán Viktor legalábbis 2022. február 1-én használta először a nagy nyilvánosság előtt, vagyis akkor, amikor meglátogatta Vlagyimir Putyint Moszkvában. Ez nem bizonyult túl jó időzítésnek: az orosz elnök alig több mint három héttel később, február 24-én adott parancsot a hadseregének Ukrajna megtámadására.

Magyarország december 18-án egy budapesti ceremónián adja át az EU-elnökséget Lengyelországnak, amelyik az orosz-ukrán háborútól függetlenül is rendkívül  feszült viszonyban van a Putyin-rezsimmel. 

A költségvetést előbb el kell fogadnia a közgyűlésnek, ami nem biztos, hogy elsőre sikerülni fog.