Közel-Kelet;Szíria;eltűnt férfi;

Travis Pete Timmerman a szabadulása után

- Szíria leghírhedtebb börtönében találtak rá egy Budapesten eltűnt amerikai férfira

Zarándokútra indult, végül a földi pokolban találta magát. 

Szíria legkeményebb kínzóközpontjában, a Szednaja-börtönben töltött hosszú hónapokat egy Missouri államból származó amerikai férfi, akit Bassár el-Aszad elnök bukása után találtak meg. Budapestről tűnt el még idén májusban - írja az NBC.

Travis Timmerman felfedezése sokkolta a helyieket és az újságírókat is. A 29 éves férfi azt mondta, szíriai tisztviselők tartóztatták fel az év elején, miután gyalogosan lépett be az ország területére. – Damaszkuszba zarándokoltam – mondta el a csatornának adott nyilatkozatában. Akkor szabadult ki, amikor a hét elején lázadók megdöntötték a diktatúrát. 

Az ajtómat betörték, erre ébredtem fel. Azt hittem, hogy az őrök még mindig ott vannak, ezért arra gondoltam, hogy a háború sokkal intenzívebb lehetett, mint amilyen végül valójában volt... Miután kijutottunk, nem ütköztünk ellenállásba, nem volt igazi harc - idézte fel. Travis Timmerman elmondása szerint zarándokútra indulása előtt Európában tartózkodott, majd május végén Libanonból Szíriába utazott, ahol egy határőr felfigyelt rá és őrizetbe vette. Missouri állam, valamint a magyar hatóságok az év elején jelentették be egy Travis Pete Timmerman nevű férfi eltűnését. A budapesti rendőrség tájékoztatása szerint egy II. kerületi templomban látták utoljára, ahonnan ismeretlen helyre távozott, életjelet pedig azóta nem adott magáról. 

Egy amerikai tisztviselő az NBC Newsnak elmondta, hogy Washington tudomásul vette a Damaszkusz külterületén talált amerikairól szóló jelentéseket, és igyekszik támogatást nyújtani.

Szednaja egy város, Damaszkusztól északra fekszik, börtönének a nem túl hízelgő „emberi mészárszék” jelzőt. Itt kínozták az Aszad-rezsim ellenfeleit, sokan pedig belehaltak a kegyetlen bánásmódba. Az Amnesty International egy jelentésében azt írta, hogy akár húszezer embert is fogva tarthattak a börtönben. Többségüket villámgyors koncepciós perek után ítéltek el.  

Az Aszad-rezsim bukása után a lázadók betörtek a Szednaja börtönbe. A helyszínen megtalált kínzókamrák és a súlyosan alultáplált rabok látványa egyértelműen igazolta a korábbi jelentéseket a kínzásokról. A börtön különböző szárnyai eltérő kínzási módszerekre voltak specializálva, a cellákban pedig gyakran több mint egy tucat embert zsúfoltak össze, így még arra sem volt elegendő hely, hogy lefeküdjenek.

Az Aszad-rezsim bukása után bizonytalan, mi lesz a Szednaja-börtön sorsa, az új hatóságok várhatóan vizsgálatokat kezdeményeznek az ott elkövetett emberi jogsértések feltárására, és arról is dönteniük kell, milyen sorsot szánnak az intézménynek a jövőben.

Százhetvenmillió eurót ad az Európai Bizottság az Unió keleti határainak védelmére, válaszul, hogy Oroszország és Belarusz a migránsokat eszközként használva veszélyezteti az EU biztonságát. Szerdán Henna Virkkunen, az Európai Bizottság szuverenitásért és biztonságért felelős biztosa mutatta be a Bizottság erről szóló közleményét.