Magyarország;Románia;Bulgária;Brüsszel;schengeni övezet;schengeni határok;

Már a szárazföldi határokat sem ellenőrzik Románia felé

- Teljes jogú schengeni tagság Romániának és Bulgáriának, magyar segédlettel

Január 1-jétől megszűnnek a szárazföldi határellenőrzések a két kelet-európai ország és uniós szomszédaik között.

Az EU miniszteri Tanácsa – amelynek jelenleg a magyar kormány a soros elnöke – csütörtökön jóváhagyta Bulgária és Románia teljes körű csatlakozását az uniós tagállamok közötti szabad mozgást biztosító schengeni övezethez. A tárcavezetők úgy döntöttek, hogy január 1-jétől megszűnnek a szárazföldi határellenőrzések a két kelet-európai ország és uniós szomszédaik között. A belső légi és tengeri határokon végzett határellenőrzéseket már tavasszal feloldották.

A schengeni térségnek jelenleg 29 teljes jogú tagja van: 25 a 27 uniós tagállam közül, valamint Izland, Liechtenstein, Norvégia és Svájc.

Románia és Bulgária 2007-ben nyert felvételt az EU-ba, de csak idén márciusban vált a határellenőrzés nélküli övezet részleges tagjaivá, mivel néhány ország – köztük utolsóként Ausztria – megakadályozta teljes csatlakozásukat, elsősorban a régióból érkező illegális migránsok magas száma miatt. A helyzet javulása nyomán Bécs novemberben bejelentette, hogy feloldja vétóját, és ezzel megnyitotta az utat az EU Tanács kedvező határozata előtt. A döntés kétségkívül a féléves magyar soros uniós elnökség egyik nagy eredménye. A testület hivatalos közleménye idézte Pintér Sándor belügyminisztert, aki történelmi pillanatnak nevezte, hogy a két tagállam a schengeni övezet teljes jogú tagja lett, ami nemcsak a bolgár és a román állampolgárok, hanem az egész EU javát szolgálja. 

Christopher Wray és Donald Trump között akkor romlott meg a kapcsolat, amikor az FBI 2022 augusztusában házkutatást tartott a volt elnök Mar-a-Lagó-i otthonában.