Ukrajna;Szijjártó Péter;Szergej Lavrov;orosz megszállás;

„Átvettem Szergej Lavrov barátomtól, kollégámtól a Barátságért kitüntetést, amit a kétoldalú kapcsolatok fejlesztése terén elért eredmények okán ítélt oda Oroszország elnöke”

- Szijjártó Péter felhívta Szergej Lavrov orosz külügyminisztert, hogy panaszkodjon egy sort, amiért Ukrajna nem akar tűzszünetet és fogolycserét

Mintha az Orbán-kormány partvonalról bekiabált ötleteit feltétel nélkül mindenkinek el kellene fogadnia.

Telefonon beszélt egymással Szijjártó Péter kollégájával, Szergej Lavrovval. A hívásra szerdán került sor, a magyar fél kezdeményezésére - közölte csütörtökön az orosz külügyminisztérium.

Szijjártó Péter beszámolt arról, hogy Volodimir Zelenszkij elutasította Magyarország kezdeményezését a tűzszünetre, valamint a fogolycserére, ahogy azt „a kijevi rezsim illetékesei” közölték. (Ukrajna állítása szerint Magyarország nem vitatott meg semmit Ukrajnával, és nem értesítette előre a kapcsolatfelvételéről.

Szergej Lavrov a maga részéről emlékeztetett arra, korántsem ez az első eset, amikor Kijev elutasítja a békés megoldásban valóban érdekelt országok kifejezetten humanitárius jellegű javaslatait. Ilyen volt például a Fekete-tengeren át történő élelmiszerszállítások zavartalan biztosítását vagy az atomerőművek biztonságát célzó kezdeményezés, amelyeket Ukrajna saját korábbi jelzései ellenére sem fogadott el. Az orosz fél megerősítette elképzelését a konfliktus befejezésének „reális” módjáról. Ennek pontjait Vlagyimir Putyin elnök június 14-i beszédében fogalmazta meg. A miniszterek egyetértettek abban, hogy a jövőben is folytatják a szoros és bizalmi légkörben zajló egyeztetéseket az ukrán válság különböző aspektusairól, figyelembe véve más államok értékeléseit és elképzeléseit is.

Ami Vlagyimir Putyin korábbi, Szergej Lavrov által idézett beszédét illeti: az orosz elnök lényegében csak akkor állítaná le az általa elrendelt háborút, ha Ukrajna kapitulálna. Ennek értelmében a megszállt országnak le kellene mondania, hogy csatlakozzon a NATO-hoz, továbbá garantálnia kellene az orosz fennhatóságot a négy megszállt megyében – Donyeckben, Luhanszkban, Herszonban és Zaporizzsjában – ahonnan az ukrán hadseregnek teljes egészében ki kellene vonulnia. Követelései között szerepel, hogy az érintett területek annektálását nemzetközi szerződésekben is rögzítsék, emellett elvárja minden, Oroszországgal szembeni nyugati szankció feloldását. 

Egy melltartóból nagyobb összegű pénz került elő.