kartell;bírság;Gazdasági Versenyhivatal;Homlok Zsolt;

Homlok Zsolt, a kivitelezõ Homlok Építõ Zrt. vezérigazgatója beszédet mond a Kõszeg-Szombathely vasútvonal teljes felújításáról tartott sajtótájékoztatón.

- Kartellezés miatt több mint egymilliárd forintos bírságot kapott Mészáros Lőrinc korábbi vejének cégcsoportja

Pluszban azért járt a büntetés, mert a cégek el akarták húzni az eljárást. 

Tiltott módon összejátszott több cég egy több tíz milliárd forintos Debrecen környéki vasúti fejlesztés közbeszerzése során. Összehangolt kartellezésről van szó, amelyben szinte mindent egyeztettek egymással az érintett cégek. A kartellt koordináló Homlok Csoport két vállalkozására összesen 1,2 milliárd forint bírságot szabott ki a Gazdasági Versenyhivatal tanácsa - közölte pénteki tájékoztatásában a szervezet.

E szerint az eljárás még 2023 elején indult, a Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő Zrt (NIF). által kiírt a „Vállalkozási szerződés keretében Debreceni Észak-Nyugati Gazdasági Övezet kialakításával összefüggő vasúti infrastruktúra-fejlesztések 2. ütemének részbeni megvalósítása” címet viselő közbeszerzési tenderével kapcsolatban. A hatóság azt gyanította, hogy a közbeszerzési eljárás során a vállalkozások előre megbeszélték egymással, ki legyen a nyertes.

A gyanút helyszíni kutatások és rajtaütések követték, a bizonyítékok egyértelműen igazolták a kartellgyanút. A GVH feltárta, hogy a közbeszerzési eljárás során az egy vállalkozáscsoportba (Homlok csoport) tartozó Homlok Kft. és Homlok Zrt., illetve az Inter Mobility Kft. összejátszottak abból a célból, hogy elősegítsék a Homlok Kft. tendernyertességét az érintett közbeszerzésen.

Az érintett vállalatok egymás közt leosztották, ki legyen a nyertes, már ajánlattétel előtt egyeztették egymással az ajánlati árszintjeiket, illetve a pályázati anyagokat mindkét (elvileg versenytársként induló) vállalkozás részére a Homlok Csoport közvetlen irányítása alatt álló közbeszerzési tanácsadó cég készítette el. Továbbá a benyújtott költségvetéseket is a Homlok csoport egyik munkavállalója készítette el mindkét pályázó számára. A közbeszerzési eljárás során az ajánlattételt követően is fennmaradt a szoros együttműködés az érintett cégek között: a vállalkozások összehangolták eljárási cselekményeiket, miközben a Homlok csoport munkavállalói közreműködtek az Inter Mobility ajánlatának előkészítésében és támogatásában. Az ügyben a GVH Versenytanácsa a jogsértésben részt vett Homlok Kft.-re és Homlok Zrt-re összesen 1,2 milliárd forint bírságot szabott ki. Ennek oka elsősorban az, hogy az érintett közbeszerzés nagy – összesen több tízmilliárd forint – értékű volt, illetve a Homlok Csoport előző évi nettó árbevétele is nagy volt.

Mészáros Lőrinc korábbi vejének cégei az eljárás során nem védekeztek, és el akarták húzni a procedúrát, ami miatt újabb, 25 milliós bírságot kaptak. Az Inter Mobility Kft. együttműködött, így viszonylag olcsón, egy harminc millió forintos bírsággal megúszta a kartellezést. 

A megbírságolt cégek tulajdonosa az a Homlok Zsolt, aki 2017-ben vette feleségül Mészáros Ágnest, Mészáros Lőrinc  volt felcsúti polgármester, Magyarország leggazdagabb embere lányát. Később aztán elváltak, de ennek pontos időpontjáról csak közvetett információk állnak rendelkezésre, 2023. március 1-jétől a cégbejegyzésekben Mészáros Ágnes már nem férjezett nevét (Homlok-Mészáros Ágnes), hanem a leánykori nevét tünteti fel, Homlok Zsolt hivatalos lakcíme pedig 2023 februárjában megváltozott. A korábbi felcsúti cím helyett egy olyan budapesti ingatlan szerepel, amely a Homlok Zrt. tulajdonában van. 

Túlnyomórészt magyarországi nevelésű fák kaphatók idén, és mára egyértelműen a Nordmann fajta iránt a legnagyobb az érdeklődés.