Egyesült Államok;Szíria;Szíriai polgárháború;Antony Blinken;

- Az Egyesült Államok közvetlenül tárgyalt a Szíriában hatalmat átvevő lázadókkal

A HTS nemrég toleranciát ígért a kisebbségeknek Szíriában, de egyelőre kétséges, hogy ebből lesz-e valami.

Az Egyesült Államok közvetlen kapcsolatot létesített a szíriai Aszad-rezsimet megdöntő Hayat Tahrir al-Sham (HTS) nevű milíciával, amelyet egyébként az ENSZ és más országok mellett mellett az Egyesült Államok is terrorszervezetként tart nyilván – idézi a BBC Antony Blinken amerikai külügyminiszter bejelentését. Ez az első alkalom, hogy az Egyesült Államok hivatalosan is elismerte, hogy kapcsolatba lépett a milíciával.

Antony Blinken Jordániában több arab ország képviselőivel, Törökországgal és EU-s tisztviselőkkel is tárgyalt Szíria jövőjéről. Megállapodtak abban, hogy támogatják a békés átmenet folyamatát az országban, Jordánia külügyminisztere pedig elmondta, nem akarják, hogy Szíria káoszba süllyedjen. Közös közleményükben szorgalmazták, hogy az új szír kormány tartsa tiszteletben a kisebbségek jogait és ne kínáljanak bázist terrorista csoportoknak. A HTS azonban nem volt jelen a jordániai találkozón, miképp senki más sem Szíria volt, vagy jelenlegi vezetői közül.

A HTS az al-Nuszra Front nevű iszlamista szervezet jogutódja, amely az al-Kaida terrorszervezethez köthető. A Bassár el-Aszad megbuktatott szíriai vezetővel szemben álló legnagyobb erőként tartják számon, amely a 2011-ben kitört polgárháború alatt több merénylettel is felhívta magára a figyelmet. 2016-ban ugyanakkor elvileg megszakították kapcsolataikat az al-Kaidával, a szervezet vezetője, Ahmed al-Sharaa pedig a dzsihadista múltjuk ellenére nemrég toleranciát ígért a különböző vallási csoportokkal és közösségekkel szemben. Az, hogy ebből mi lesz, egyelőre erősen kétséges. Az országból elmenekült Bassár el-Aszad mostanáig iráni és orosz segítséggel tudott hatalomban maradni. A 13 éves szíriai polgárháborúban több mint félmillió ember halt meg és több millióan kényszerültek elhagyni az otthonukat.

Irán és Oroszország képviselői a jordániai találkozón nem voltak jelen.

Így arra sem, melyik az a szomszéd ország, ahonnan a fenyegető e-mailt küldték.