Egyesült Államok;David Pressman;

- David Pressman: Magyarországon a demokráciát a kleptokrácia teszi próbára

„Úgy érezzük, hogy a jogállamiság egyre inkább a propaganda uralmának van alárendelve” – jelentette ki a leköszönő amerikai nagykövet.

„Ma este egy olyan időszakban találkozunk, amikor a világban hatalmas változások zajlanak és komoly kihívások vannak. A határon túl továbbra is véres háború dúl, amely a második világháború óta az egyik legsúlyosabb fenyegetést jelenti Európa biztonságára; egy olyan háború, amely komoly párbeszédre kényszerít arról, hogy mit képviselünk; egy olyan háború, amely megkérdőjelezi a szuverenitásról, a szabadságról és a demokráciáról alkotott elképzelésünket, és azt, hogy hogyan is néz ki ezek védelme” – mondta David Pressman, az Egyesült Államok leköszönő budapesti nagykövete.

Pressman a magyarországi megbízatásának lezárása alkalmából rendezett fogadáson hozzátette, Oroszországnak Ukrajna elleni inváziója nem az egyetlen csatatér, ahol a demokráciát ma próbára teszik.

„A demokrácia elleni támadások nem csak Kalasnyikovok és Kinzsal rakéták formájában érkeznek. A demokratikus értékek – itt és világszerte is – támadás alatt állnak. A miniszterelnök szeret úgy gondolni a háborúra, mint ami a szomszédban zajlik, de a demokrácia frontvonala is itt húzódik, és visszaszorulóban van”

– jelentette ki. Majd leszögezte, ez egy rendkívüli ország, és egy olyan ország is, ahol „a demokráciát a kleptokrácia teszi próbára, ahol úgy érezzük, hogy a jogállamiság egyre inkább a propaganda uralmának van alárendelve”.

„Annak, hogy Magyarországot továbbra is Európa legkorruptabb országának tartják, és gazdaságilag is lemarad társaitól, kevés köze van Brüsszelhez, Soros Györgyhöz vagy a külső, fosztogató erőkhöz. Mindennek oka az állami korrupció és a magyarországi demokratikus intézmények elleni támadások”

– mondta David Pressman.

Ez – folytatta – abban is tükröződik, hogy a magyar kormány milyen külföldi partnereknek „udvarol”. Ezt a nagykövet szerint látni

  • Magyarország és Oroszország egyre mélyülő kapcsolatában, miközben utóbbi továbbra is brutális, provokálatlan háborút folytat Ukrajnában.

  • abban a buzgalmában is, melyben olyan titkos üzleteket köt Pekinggel, amelyek egy belső kört megkérdőjelezhető haszonnal gazdagítanak, gyakran a magyar emberek számára óriási, hosszú távú költségek árán.

  • az indokolatlan gazdasági közeledésben Irán és a hozzá hasonló országok felé, ami eközben instabilitást gerjeszt és háborút szít a Közel-Keleten.  

Pressman közölte, a kádári kompromisszum sajnos nem pusztán történelmi ereklye, „ma, itt és másutt is, a szabadság és a demokrácia iránt elkötelezett, aktív állampolgárok hasonló döntés előtt állnak: el kell döntenünk, hogy mi – mindannyian – milyen szerepet fogunk vállalni”.

„A döntés, hogy elfogadjuk, vagy elutasítsuk napjaink kádári kopromisszumát, mindannyiunk előtt áll nap mint nap; elkötelezzük magunkat, vagy visszavonuljunk; ellenálljunk vagy belenyugodjunk; higgyünk abban, amit el lehet érni, vagy lemondjunk arról, hogy valaha is megvalósul” – hangsúlyozta a leköszönő nagykövet.

Tavaly tavasszal valaki kormánykritikus, többnyire trágár üzeneteket küldött szét az érintett intézmények felhasználóinak. Azóta biztonságosabbak a rendszerek.