Robert Fico;Orbán Viktor;Vlagyimir Putyin;orosz-ukrán háború;békemisszió;

- Vlagyimir Putyin nemsokára békemisszionáriust cserélhet, ha Orbán Viktor nem vigyáz

A Kreml nyilvánvaló célja az EU egységének a bomlasztása.

Nagy riválist kapott egyik legszorosabb szövetségese, Robert Fico személyében Orbán Viktor. A Vlagyimir Putyin orosz elnök kegyeiért versengő két uniós vezető közül úgy tűnik, a karácsony előtt első moszkvai „békemisszióját” teljesítő szlovák miniszterelnök áll nyerésre.

Miközben Szlovákiában nemcsak az ellenzéki pártok, hanem a kormánykoalíció kulcsszereplőjének számító Hlas párt és Peter Pellegrini államfő is még mindig csak várja Fico részletes beszámolóját a három órás, zárt ajtók mögötti moszkvai tárgyalásról, Putyin a Legfelsőbb Eurázsiai Gazdasági Tanács leningrádi ülését követő csütörtöki sajtótájékoztatón megszellőztette annak tartalmát. Az orosz hírügynökségek tudósítása szerint Putyin azt állította, Fico moszkvai látogatásán kifejezte készségét arra, hogy hazája az orosz-ukrán tárgyalások helyszínéül szolgáljon. „Ha eljutunk odáig, miért is ne? Szlovákia ugyanis szemszögünkből semleges álláspontot képvisel. Ez elfogadható verzió számunkra”, mondta az orosz elnök. Bár Fico azzal érvelt, hogy az Ukrajnán keresztül érkező orosz gáztranzit Kijev általi leállítása, Szlovákia gázellátásának biztosítása érdekében repült Moszkvába, Putyin a szentpétervári sajtótájékoztatón azt állította: az ukrajnai konfliktus „békés rendezése” volt a megbeszélés legfőbb témája.

A békés rendezés fogalmának sajátos megközelítését ezúttal sem felejtette el hangsúlyozni az orosz elnök, aki ismét leszögezte, hogy Oroszország számára „a különleges katonai művelet” – értsd: az ő  maga parancsára 2022. február 24-én elindított háború – célkitűzéseinek elérése lesz a 2025-ös év legfőbb feladata.

Vlagyimir Putyin minden bizonnyal nem véletlenül kotyogta ki, milyen ajánlatot tett Robert Fico. Bejelentése illeszkedik abba a sorba, amely az Európai Unió tagországai Ukrajna melletti elköteleződésének egységét kívánja bomlasztani, s azt a mindeddig csak az Orbán-kormány által figyelmen kívül hagyott közös álláspontot megingatni, miszerint az ukrajnai háborúról nem lehet Ukrajna nélkül tárgyalni.

Szintén csütörtökön Szergej Lavrov orosz külügyminiszter is nemzetközi sajtótájékoztatót tartott, ahol azt állította, Franciaország zárt csatornákon keresztül többször is olyan javaslatot tett Oroszországnak, hogy Ukrajna részvétele nélkül nyissanak párbeszédet a rendezésről. Ezután a párizsi diplomácia közölte, nem ritka az orosz illetékesektől, hogy bármi alap nélkül tegyenek bejelentéseket akár a háború, akár más témák kapcsán. Franciaország amellett áll ki, hogy a béketárgyalások csakis Ukrajna jelenléte és beleegyezése mellett mehetnek végbe, szögezte le a francia külügy.

Robert Fico előtérbe helyezése is a Kreml megosztást célzó stratégiája részének tűnik.

Bár aligha kerül sor egy szlovákiai békecsúcsra – azért sem, mert Szlovákiának le kellene tartóztatnia Vlagyimir Putyint, aki ellen körözést adott ki a hágai Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) - , maga a felvetés is presztízsvereség a saját „békemisszióját” hatalmas diplomáciai sikerként tálaló magyar miniszterelnök számára. 

Az állítólag csak Kijev által elutasított, Moszkvában viszont nyitottan fogadott karácsonyi tűzszünetjavaslat volt Orbán egyetlen felmutatható békemissziós kezdeményezése, de ez már említésre sem került. Fico békecsúcs ajánlata lenullázta Orbán „diadalát”.  

Ekkora infláció húsz éve nem volt Oroszországban. A jövő évi költségvetésben mindenesetre rekordmennyiségű összeget, az összes kiadás több mint egyharmadát akarják a hadseregre és a biztonsági erőkre költeni.