Donald Trump megválasztott elnök ügyvédei kérelmet nyújtottak be pénteken a legfelsőbb bírósághoz, amelyben a január 19-én hatályba lépő TikTok közösségi médiaplatform országos betiltásának felfüggesztését kérik „egy politikai megoldás kidolgozásához.” A bíróság január 10-jén személyes meghallgatást tart az ügyben az amerikai állam és a kínai cég jogi képviselőinek részvételével.
A Joe Biden elnök által áprilisban aláírt törvényt úgy rendelkezik, amely nemzetbiztonsági kockázatokra hivatkozva a TikTok szervereit üzemeltető pekingi székhelyű céget, a Bytedance-t amerikai többségi tulajdonba kell adni a megadott határidőn belül. Amennyiben ez nem történik meg, úgy az összes amerikai kiszolgáló webshopból és alkalmazásokat letöltésre kínáló platformról törlik a TikTok alkalmazását. Jeleneg mintegy 170 millió amerikai felhasználója van a TikToknak, a szórakoztató tartalmakon kívül az idei elnökválasztási kampányban már nagy szerepet kapott az alkalmazás a legfiatalabb Z generációs választók megszólításában.
A kínai cég a döntést több fellebbviteli fórumon is megtámadta. Az érvei között szerepel az amerikai alkotmány első kiegészítésének, azaz a szólás-és véleményszabadságnak a megsértése, valamint az 1,3 milliárd dolláros anyagi kár, ami platformon aktív kisvállalkozókat érné már az első hónapban az alkalmazás betiltásával. A szövetségi fellebbviteli bíróság elutasította a kínai cég kérelmét a törvény hatályon kívül helyezésére, ugyanis indoklásuk szerint „a törvény egy átfogó kétpárti döntés eredménye, amelyet a kongresszus mellett az egymást követő elnökök is támogattak.”
Donald Trump első ciklusa alatt még a TikTok betiltása mellett kardoskodott, Marco Rubio leendő külügyminiszter pedig egyszerűen egy kémszoftvernek titulálta a kínai közösségi médiás alkalmazást. Trump azonban ismerten szeszélyes a politikai döntéseit illetően, így az elnökválasztási kampány és gazdasági befolyás hatására mára megváltoztatta korábbi álláspontját. „A TikToknak különleges helye van a szívemben, ugyanis itt nyertem meg a fiatalokat 34 ponttal” – állította egy decemberi sajtótájékoztatón valótlanul, mert Kamala Harris gyűjtötte be a 29 év alatti szavazói köréből a voksok többségét.
A váratlanul jött pálfordulás mögött anyagi érdek is húzódhat. A digitális vállalatirányítási szolgáltatásokat kínáló Oracle szerverei szolgálják ki a TikTok videók streaming-igényét az Egyesült Államokban. A cég társalapítója Larry Ellison 2020-ban egy nagyszabású adománygyűjtő rendezvényt tartott Donald Trump újraválasztására, valamint a cég ügyvezetője, Safra Catz 125 ezer dollárt adományozott a Trump-kampánynak. Jeffrey Yess, a konzervatív Club for Growth non-profit politikai szervezet milliárdos alapítóját még szorosabb üzleti érdekek kötik a TikTokhoz: jelenleg 15 százalékos részesedéssel bír a kínai Bytedance vállalatban.
Bár Trump január 3-tól a kongresszus mindkét házában papírvékony republikánus többséggel számolhat, a karácsony előtti adósságplafon megemelésére vonatkozó voksoláson is 38 republikánus képviselő szembement a megválasztott elnök akaratával. Hasonló dacra a TikTok kitiltásával kapcsolatban is számíthat majd.