holokauszt;könyv;

A könyv említi a Kodály köröndöt, aminek a neve valamikor Hitler tér volt

- Volt Hitler tér Budapesten

A sárga csillag terhe és egy százados rendíthetetlensége – Zágoni Balázs zsidóüldözésekről szóló ifjúsági regénye a magyar holokauszt 80. évfordulójára íródott.

A Janikovszky Éva-díjas Zágoni Balázs neve ismerősen csenghet, A gömb és az Odaát köteteivel vált ismertté, előbbi elnyerte a legjobb ifjúsági könyv HUBBY-díját 2019-ben. A sci-fi után a történelmi témák felé fordult a szerző, Szamos-parti Hollywood című kötete az Abszolút Töri-sorozatban jelent meg, szóban forgó könyve pedig a negyvenes évek világháborús Budapestjére kalauzol: A csillag és a százados a Móra kiadó gondozásában jelent meg.

Dávid és Péter budapesti tizenéves kiskamaszok, amióta eszüket tudják jóbarátok. 1944. március 19-én épp egy cserkészkirándulásra mennének, amikor Budapestre bevonulnak a német csapatok. Így indul A csillag és a százados, középpontjában a két fiú barátsága áll, amelyet az egyre szigorodó zsidótörvények, a háborús fenyegetettség, valamint a mindennapok korlátozásai próbára tesznek. Az eseményeket alapvetően Dávid szemszögéből ismerjük meg, akinek zsidó származású családja kénytelen átélni először a társadalmi kirekesztettséget, majd az otthonuk elvesztését, végül a bujkálás és menekülés feszült óráit.

Zágoni Balázs a tizenéveseknek kínál egy olyan hiteles történetet a holokausztról, ami mentes a brutális erőszaktól, mégsem szemellenzős. Miközben a Herczog és Nagy családok kitaláltak, a cselekmény mögött gondosan megmunkált történelmi háttér húzódik, amelyet a szerző többévnyi kutatómunkával, számtalan visszaemlékezés feldolgozásával épített fel. A regény felvonultat olyan valóságos személyeket, mint Ocskay László százados, aki a Magyar Királyi Honvédség századosaként 2500 zsidót mentett meg egy munkásszázad parancsnokaként (a címben jelzett százados rá utal). A lábjegyzetek, magyarázatok segítségével a fiatalabb generációk is megismerhetik a korszak valóságát, és szembesülhetnek a múlt súlyával empatikus, átérezhető módon. Kiderül, mitől kóser egy étel vagy hogy a Kodály köröndöt akkoriban Hitler térnek nevezték, emellett éles helyzetekben merül föl, miért fontos az empátia, hogyan vállaljunk felelősséget másokért, és milyen hatása van a cselekvésnek vagy a passzivitásnak.

A többkönyves író talán a zsidók ellen irányuló, apránként kialakuló ellenszenvet fogta meg a legjobban: Péter, bár szereti barátját, egyre terhesebb neki kísérgetni, hiszen Dávid a közlekedési eszközökre nem szállhat fel, a csillagos kabátja miatt atrocitások érik, majd egy egész osztály irigyelni kezdi, mert már tavasszal sem kell neki és más zsidó gyerekeknek iskolába járniuk. „Mindig a zsidók járnak jól” – szajkózzák. A gyerekek háborús valósága a könyvben eggyel kalandosabb, de semmivel sem könnyebb, mint a felnőtteké.

A csillag és a százados egy olyan generációnak szól, amelyik az iskola mellett főként videójátékokon keresztül szerez ismereteket a második világháborúról. Előbbi lehet száraz, elérhetetlen, utóbbi redukálja a történelem komplexitását, sokszor hősiességgé emeli az erőszakot, és a háborút a stratégiára és az akcióra egyszerűsíti. Zágoni képes a háborút egy védtelen, de tettrekész szereplő perspektívájából láttatni, ami ritka kincs.

Infó: Zágoni Balázs – A csillag és a százados, Móra Kiadó, 2024.

A humorista csaknem két éven át szerepelt a Barbárglamour című önálló estjével. Ezt az időszakot zárta le karácsony előtt, de közönségének érdemes figyelnie a tévéműsort január első felében.