Orbán-kormány;korrupció;bukás;uniós források;

- Megerősítette az Európai Bizottság, az Orbán-kormány miatt Magyarország végleg elveszít egymilliárd euró EU-s forrást

Ez az első eset, hogy ilyen történik az EU-ban.

Az év végével Magyarország több mint egymilliárd eurónyi uniós forrást bukik el véglegesen -  idézi a lengyel TVN24 Anna-Kaisa Itkonen, az Európai Bizottság szóvivője bejelentését

Fellebbezésnek helye nincs, ráadásul ezzel még nincs vége a lehetséges szankcióknak, ugyanis Magyarország újabb egymilliárd eurótól eshet el, amennyiben továbbra sem hajlandó végrehajtani a az EU Tanácsa által elvárt korrupcióellenes intézkedéseket. Többek közt az uniós források elköltésének átláthatóságát várják - különösen a közbeszerzések területén -, valamint a korrupció elleni garanciák biztosítását. Orbán Viktor kormánya mindezidáig egyik terén sem volt hajlandó megtenni a szükséges lépéseket.

December 31-e a magyar kormány számára az ellenintézkedések bevezetésének határideje - szögezte le a PAP-nak az Európai Bizottság szóvivője. Hangsúlyozta, az Európai Unió történetében ez az első eset, hogy egy tagállam elbukja a kohéziós politikából származó forrásait.

Mint ismert, a Magyarország ellen 2022-ben indított jogállamisági eljárásban az Európai Bizottság a demokratikus intézményi normák teljesítését és a Magyarországon rendszerszintűnek tartott korrupció elleni fellépést kéri számon. Mivel a kabinet Összesen 6,3 milliárd eurót fagyasztottak be az EU-s pénzekkel elkövetett rendszerszintű kormányzati korrupció miatt. A Magyarországnak 2021-2027 között elvileg járó több mint 30 milliárd euró EU-s forrásból 22 milliárd euró kohéziós (felzárkóztatási) forrás, 5,8 milliárd plusz 4,6 milliárd eurónak pedig a gazdasági helyreállítási alapból kellene jönnie. Ami a gazdasági helyreállítási alapot illeti, Magyarország még 2023 augusztusában nyújtotta be egy hitelkérelmét a 2022 decemberében elfogadott, 5,8 milliárd eurós helyreállítási tervéhez. Az igényelt kölcsön még 3,9 milliárd euró, amelyhez további 700 millió vissza nem térítendő támogatás járul a REPowerEU alapból.

A mostani lépéssel a befagyasztott források első részletét, 1,04 milliárd eurót veszítette el Magyarország. A PAP  lengyel hírügynökség közlése szerint 2025 végén hazánk várhatóan újabb 1,1 milliárd eurót fog elveszíteni, a többi befagyasztott pénzt pedig 2026 végén bukhatja el 

Miután idén feloldották a Lengyelország számára korábban visszatartott uniós forrásokat, Magyarország az egyetlen olyan EU-tagorzság maradt, ahol mind a kohéziós, mind a gazdasági  helyreállítási alap forrásai fel vannak függesztve. Az Európai Bizottság Orbán Viktor miniszterelnök kormányát okolja a kialakult helyzetért, a szóvivő szerint ugyanis az Orbán-kabinet bármikor lépéseket tehet a fennmaradó források feloldására. Ezt már csak azért is célszerű lenne megtenni, mert az EU számításai szerint az első milliárd uniós forrástól való elesés fájdalmas következményekkel járhat a magyar gazdaságra nézve.

A koncesszió első két évének sajátos nyugalma után, a hulladékipart irányító magáncég 2025-ben akár ötödével is kevesebbet fizetne a települési szállítóknak, ami előtt szakszövetségük értetlenül áll.