Egyesült Államok;ítélet;mentelmi jog;Donald Trump;

Donald Trump

- Még a beiktatása előtt ítéletet hirdethetnek Donald Trump ellen, leendő elnökként a börtönt biztos, hogy megússza

Orbán Viktor állítólagos barátja megpróbálta megsemmisíteni az esküdtszék korábban őt elmarasztaló ítéletét, de most már bizonyos, hogy az első elnök lesz az Egyesült Államok történetében, aki elítélt bűnözőként foglalja el a Fehér Házat.

Nem sújthatják börtönbüntetéssel Donald Trump megválasztott amerikai elnököt, annak ellenére sem, hogy az esküdtszék bűnösnek mondta ki a Stormy Daniels pornószínésznőnek adott hallgatási pénz ügyében. Ennek ellenére biztosnak tűnik, hogy Donald Trump lesz az első, aki elítélt bűnözőként lesz az Egyesült Államok elnöke - írja a CNN.

A kérdőjelek azzal tűnnek el, hogy Juan Merchan bíró elutasította a megválasztott elnök azon követelését, hogy a novemberi újraválasztása okán semmisítse meg az esküdtszék korábban őt elmarasztaló ítéletét. Sőt, 2025. január 10-ére - tehát még egy Trump beiktatása előtti időpontra - kitűzte az ítélethirdetést is, ami az esküdtszék döntése nyomán nem lehet más, mint elmarasztaló. Börtönbüntetést ugyanakkor nem kaphat, így valószínűleg próbára bocsátják majd, vagy pénzbüntetésre ítélik.

Hogy Donald Trumpot el kell ítélni, azt már tavaly májusban megállapította az esküdtszék, amely mind a 34 vádpontban bűnösnek mondta ki az idő közben újraválasztott elnököt, amiért a 2016-os elnökválasztási kampány idején hamisan jogi költségnek tüntette fel, hogy 130 ezer dollárt fizetett Stormy Daniels pornószínésznőnek a korábbi viszonyukról való hallgatásáért.

Donald Trump ügyvédei a mentelmi jogra hivatkozva próbálták meg elérni az eljárás megsemmisítését. A választások után új indítványt nyújtottak be azzal, hogy elnöki státusza „jogi akadályt” képez a további büntetőeljárások elé, mind a Legfelsőbb Bíróság elnöki mentelmi doktrínája, mind az alkotmány felsőbbségi záradéka alapján, amely szerint a szövetségi törvény élvez elsőbbséget az állami törvények felett. A bíróság azonban úgy ítélte meg, hogy a mentelmi jog nem jelenti azt, hogy az elnöknek az elmarasztaló ítélet alól is mentességet kell kapnia.

Az ügy arról szólt, hogy Donald Trump korábbi személyes ügyvédje, Michael Cohen 130 ezer dollárt fizetett Stormy Daniels pornószínésznőnek 2016 október végén, napokkal az elnökválasztás előtt. Az eddigi adatok alapján a „hallgatási pénz”, hush money azt szolgálta, hogy Daniels ne hozza nyilvánosságra hozza a Trumppal a tíz évvel azelőtt folytatott állítólagos viszonyát. A volt amerikai elnök azt következetesen tagadja, hogy szexuális kapcsolatban álltak volna.

Michael Cohen 2017 januárjában állított ki egy számlát a volt elnök cégének, a Trump Organizationnek 180 035 dollárról, a 130 ezer dolláron túl az utalási költségről és még plusz 50 ezerről. A cég nagylelkű akart lenni, megduplázta ezt az összeget és még megfejelte 60 ezerrel, így a végösszeg 420 ezer dollár lett. Ezt az ügyvédnek 12 hónap alatt 35 ezer dolláros részletekben utalták jogi tanácsadás címén. Stormy Daniels 2018. március 6-án pert indított Donald Trump ellen, megsemmisítendő azt a titoktartási szerződést, amely alapján a 130 ezer dollárt kapta. A keresetet arra hivatkozva nyújtotta be, hogy a papírt Donald Trump soha nem írta alá.

Pénzt adni valakinek a hallgatásáért önmagában nem bűncselekmény, az ügyészek az egészet elindító Alvin Bragg vezetésével azt próbálták bebizonyítani, hogy emiatt Donald Trump meghamisította a cége könyvelését. Ezt New York szövetségi állam törvényei vétségként büntetik. Ügyészi vizsgálat tárgya volt az is, hogy a volt és leendő amerikai elnök 2016-ban mindemiatt megsértette-e a kampányfinanszírozási törvényeket, ami már bűncselekménynek számít.

Joe Biden elnök nemzetbiztonsági kockázatra hivatkozva blokkolni fogja a nemzeti büszkeségnek számító pennsylvaniai US Steel acélüzem 14,3 milliárd dolláros külföldi felvásárlását – adta hírül a Washington Post és a New York Times. A vevő Japán legnagyobb, világszinten pedig a harmadik legjelentősebb nyersacél előállító vállalata, a Nippon Steel.