Heti abszurd;

- Heti abszurd: A gatteros, a vakeros, a kuveros meg a kereplője

Ha Menczer Tamásnak volna értelme, akkor fűrész volna. Körfűrész. A fűrész belátható fűrészelnivalót fog át, a kormánykommunikáció telepvezetőjének fűrészsége viszont nem ér véget soha. Nem ért véget a múlt évben, csak járt és járt üresben, az ő évének nem volt vége és nem volt eleje sem.

Önmagában végződő fűrész ő, pörög-forog, szikrázik, elfűrészeli sokadjára, amit meghagyott neki a Nemzethy Fűrészüzem vezetője, és megint, és megint, és csak fűrészel lankadatlan, egyre inkább beesett, egyre inkább táskás szemekkel. És sehol egy fia forgács. A fűrészelés lényege ugyanis az volna, hogy valamit kettévág, harmadol, negyedel, ötöl-hatol, vagy leszab valamiből, átalakítja, kicsinyíti mondhatni, de az ő fűrészelése ráolvasással működik:

Hozzád jöttem, legyél kicsi! Légyszi! Nem maradhatsz ekkora! A Nemzeti Együttműködés Töpörödésfizikája szerint már sokkal kisebbnek kellene lenned, hiszen Gyurcsány! Meg Soros! Meg Weber! Brüsszel Péter! Pszichopeti! Téged hívnak Magyarnak? Ez tarthatatlan! Fűrrr, fűrrr! Ma nem vacsorázom, drágám, sokáig dolgozom! Túl­órázom. Még tíz kilométer pörgés előttem van.

A faiparban monomániás túlfűrészelésnek hívnák ezt. És a fűrész csak kopik.

A maga nemében Menczer Tamás kitartó zakatolása volna minden idők legjelentéktelenebb motívuma a magyar politikatörténetnek, mi mégis ismét tollhegyre tűzzük, és ennek egyetlen oka van. Aggódunk.

Érte a legkevésbé sem, megfizetik alaposan, a kezelőszemélyzetét is, és mindezt temérdek közpénzből. Nem csoda, hogy élvezi. Hülyeséget csinál naphosszat, és estére keresett úgy százezret. A minimálbéres általában értelmes munkával keresi a tizedét. Azért aggódunk, mert Magyar Pétert (az embert, aki nem Gyurcsány) kétmillió magyar emelte a magasba, és ennek a kétmilliónak áll bele az arcába a tizenötödik éve állampárt: „Hozzád jöttem, kicsi!”

Hát, igazán nem szeretnénk erre ébredni, de elaludni sem. Merőben aggasztó, hogy a kormánypártnak (az úgy 40 ezer milliárd forintos államkassza kezelőjeként, bármilyen tetszőleges törvény bármikori elfogadtatójaként, élet és halál uraként) erre futja. Bekapcsolja a gattert, és mosolyog bután, mint aki nem érti, mi ebben a vállalhatatlan. Egyetlen szolgáltatás sem tartana ki a nap végéig, ha a munkatárs a tökkelütöttet játszaná, nem cserélné le a nyári gumit, nem adná oda a kenyeret, nem vágná le a hajat a kért fazonra, csak értetlenkedne a hangzavarban, és közben egyre feljebb tekerné a fokozatot, és még egy kereplőt is pörgetne a hatás kedvéért.

Rácz Zsuzsa író, publicista, közösségfejlesztő, nő, feleség, kétgyermekes édesanya, aki néha kivan. Na, nem a felsorolt, más embereknél egy teljes életet is betöltő egyes szerepeinek összességétől, hanem azért, mert sokszor azt látja-tapasztalja, hogy falra hányja a borsót. És ha ő kilesz, akkor fogja magát, alkotói magányba vonul családjával – legyen ez bármily paradoxon –, és ír egy könyvet. A legutóbbiban például azt mesélte el, mitől van ki Kovácsné. Hogy mikor, milyen minőség van erősebben előtérben az életében, mindig attól függ, éppen magán-, vagy közösségi életet él-e. Huszonhárom év telt el azóta, hogy az Állítsátok meg Terézanyut! 160 ezer eladott példánnyal állt az eladási listák élén, majd 2004-ben nagyjátékfilm készült belőle. Ami viszont nem változott, az elszántság és empátia, amellyel Rácz Zsuzsa az aktuális témáját és a nőket képviseli.