GVH;Mészáros Lőrinc;Homlok Zsolt;

- A GVH szerint „jókora fake news”, hogy Mészáros Lőrinc cégeit ne vizsgálták volna

Horváth Bálint leszögezte, a Gazdasági Versenyhivatal minden esetben a hatályos jogszabályok és a bizonyítékok alapján ítéli meg az elé kerülő ügyeket.

„Jókora fake news” – jelentette ki Horváth Bálint, a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) kommunikációs vezetője az Indexnek azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a GVH ne vizsgálta volna egy tender több ajánlattevőjét, közte a Mészáros Lőrinchez köthető vállalkozásokat.

Nemrég Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő hívta fel a figyelmet a Facebook-oldalán arra, hogy a versenyhivatal stikában kitette a honlapjára a Mészáros Lőrinc exveje elleni vizsgálat részletes jelentését, miután ő ezt közérdekű adatigényléssel kérte. Ebből szerinte kiderül, hogy Mészáros Lőrinc kétszer annyiért épített vasutat, mint amennyiért a veje vállalta volna, és másfélszer annyiért, mint amennyire az állam eredetileg becsülte a munkát. A versenyhivatal – folytatta  a hat ajánlatból csak a két „olcsót” vizsgálta, a többi, kétszeresen túlárazott ajánlatot adó céget gondosan elkerülte. A politikus hozzátette, igaza volt az informátorának abban, hogy Homlok Zsolték egy banális hibán buktak meg: az egyik hiánypótlás alkalmával a titkárnő véletlenül ugyanazt a PDF fájlt csatolta mindkét cég ajánlatához, sorról sorra egyező ajánlatokkal„A fentiek alapján erre a bizarr ügyre csak az lehet az egyetlen magyarázat, amit a korábbi posztjaimban leírtam: a Mészáros lányától válófélben levő Homlok Zsolt úgy akart nyerni, hogy kivételesen piaci ajánlatot ad és így sokkal olcsóbban végzi el a munkát” – írta Hadházy Ákos.

„A Gazdasági Versenyhivatal minden esetben a hatályos jogszabályok és a bizonyítékok alapján ítéli meg az elé kerülő ügyeket. Ezek során egyéb, például magánéleti szempontokat nem vesz figyelembe”

– szögezte le a GVH kommunikációs vezetője az Indexnek.

Szerinte az ezzel kapcsolatos, teljességgel alaptalan híresztelések a politikai bulvár kategóriájába tartoznak és súlyosan sértik a versenyhivatal függetlenségét, pártatlanságát, és nem utolsósorban kétségbe vonják, megsértik a GVH munkatársainak szakmai tisztességét is. Megjegyezte, valóban előfordult, hogy „a média vagy egyes politikusok minden szakmai szempontot mellőzve oknyomozónak, tényfeltárónak nevezett cikkekben vagy a közösségi médiában súlyos képtelenségeket” állítottak az üggyel kapcsolatban.

Arra az állításra, hogy a versenyhivatal „stikában tette ki a honlapjára” az ügyben hozott határozatot, Horváth Bálint úgy reagált, „a Gazdasági Versenyhivatal a vonatkozó jogszabályi előírásnak megfelelően valamennyi eljárás alá vont ügyfél általi átvételt követően hozza nyilvánosságra a korlátozottan megismerhető adatokat nem tartalmazó határozatát a honlapján. Erről egyébként a képviselő urat is tájékoztattam, azonban ezt elfelejtette közölni”.

Mint megírtuk, Rigó Csaba Balázs, a Gazdasági Versenyhivatal elnöke nemrég nyilatkozott a kormánypárti Magyar Nemzetnek, ennek keretében pedig szóba került az is, hogy Mészáros Lőrinc felcsúti gázszerelő-milliárdos volt vejének, Homlok Zsoltnak a cégcsoportját 1,2 milliárd forintra bírságolta meg a szervezet kartellezés miatt. „Mi a verseny tisztaságáért és a magyar fogyasztók védelméért dolgozunk, a politikát meghagyjuk azoknak, akiknek az a dolga, hogy azzal foglalkozzanak.” Arra a felvetésre, hogy „családi jelleggel” járt volna el a GVH, úgy fogalmazott: „A GVH minden esetben a jogszabályok és a bizonyítékok alapján ítéli meg az elé kerülő ügyeket. Maga a felvetés is nonszensz.”

Az aranypiac évtizedek óta nem látott áremelkedéseket és soha nem tapasztalt rekordárat hozott 2024-ben. A tíz legnagyobb szereplő között Magyarország is ott van, az MNB tulajdonában lévő 110 tonna történelmi csúcs.