NATO;tenger;rongálás;távközlés;energiaellátás;nyomkövetés;orosz-ukrán háború;

A JEF vezetőinek csúcstalálkozója az Iron Duke hadihajón december közepén

- Brit vezetéssel nemzetközi haderő figyeli a tengeralatti vezetékeket, megelőzendő a rongálásokat

Aktiválták azt a nyomkövető rendszert, amely a mesterséges intelligencát is felhasználja, hogy kiszűrhessék a gyanús, potenciális veszélyt jelentő hajókat.

A Közös Expedíciós Haderő (Joint Expeditionary Force, JEF) nevű észak-európai katonai szövetség aktiválta a tengerfelszín alatti vezetékrendszereket potenciálisan fenyegető veszélyek azonosítására szolgáló nyomkövető rendszerét és az orosz árnyékflotta, vagyis az ukrajnai háború miatt érvénybe léptetett nemzetközi szankciókat kikerülve nyersanyagokat szállító orosz hajók mozgásának megfigyelését. A londoni külügyminisztérium és a védelmi tárca együttesen ismertetett hétfői tájékoztatása szerint brit vezetéssel kezdődött el az észak-európai tengeralatti infrastruktúra aktív figyelése.

A JEF, amelynek létrehozását London 2012-ben kezdeményezte, hivatalosan a 2014-es walesi NATO-csúcson jött létre Nagy-Britannia mellett Izland, Norvégia, Dánia, Hollandia, Lettország, Litvánia, Észtország, Svédország és Finnország részvételével. A figyelőrendszer aktiválásáról szóló hétfői londoni bejelentés közvetlen előzményeként, ahogy arról lapunk is beszámolt, karácsonykor károsodás érte a Finnországot Észtországgal összekötő Estlink 2 tengeralatti villamosvezetéket. A finn kormány gyanúja szerint a kábelt az Eagle S nevű tartályhajó horgonya rongálhatta meg. A finn hatóságok szabotázs gyanúja miatt feltartóztatták a Cook-szigetek zászlója alatt közlekedő, de az Európai Unió szerint Oroszország árnyékflottájához tartozó tartályhajót, és az incidens feltárására vizsgálat indult.

A hasonló esetek megelőzésére Nordic Warden névvel indult figyelőművelet a mesterséges intelligencia felhasználásával gyűjt és elemez adatokat számos forrásból, köztük a hajók mindenkori pozícióját jelző automatikus azonosító rendszerből, annak felmérése érdekében, hogy az egyes hajók milyen kockázatot jelentenek a megfigyelt térségekbe belépve. A figyelőrendszerben már regisztráltak olyan hajókat, amelyek az orosz árnyékflottához tartoznak. Potenciális kockázat észlelése esetén a rendszer valós idejű megfigyelésnek veti alá a gyanús hajót és azonnali figyelmeztetést küld, amelyet egyidejűleg megkapnak a JEF tagországai és a NATO-szövetségesek.

A Népszava arról is írt néhány napja, hogy a nyugati szankciók kijátszására szervezett, kiöregedett olajtankerekből álló árnyékflottát Oroszország minden jel szerint egyúttal a tengeralatti vezetékek megrongálására és az európai távközlés megzavarására használja. John Healey brit védelmi miniszter szerint a Nordic Warden művelet egyaránt védelmet nyújt a szándékos szabotázs és a hanyagság szélsőséges esetei ellen, amelyek miatt az utóbbi időben tengeralatti vezetékek károsodtak. A JEF-tagországok 22 térséget figyelnek a szervezet Londonban működő műveleti központjából. A megfigyelés a La Manche-csatornára, az Északi-tengerre, a Dániát Svédországtól elválasztó Kattegat tengerszorosra és a Balti-tengerre terjed ki.

Az amerikai igazságügyi tárca szerint a pekingi nemzeti rendőrség nevében egyértelműen megsértették az Egyesült Államok szuverenitását.