A finn hatóságok közlése szerint a Finnországot és Észtországot összekötő, múlt szerdán elszakadt balti-tengeri Estlink-2 áramkábel térségében egy közel 100 kilométeres horgonyhúzás nyomát fedezték fel a tengerfenéken.
„...a szóban forgó vonszolásnyom az Eagle S hajó horgonyától származik. Ezt vízalatti kutatásokkal sikerült tisztáznunk” – mondta vasárnap Sami Paila főnyomozó a finn Yle médiumnak. A cook-szigeteki lobogó alatt közlekedő tankert feltartóztatták, és a nyomozás érdekében szombaton Porvoo kikötőjéhez kísérték. Egy magas rangú észt illetékes ugyanakkor a Guardiannek azt mondta, aligha kétséges, hogy szándékos támadással állnak szemben, és a gyanú természetesen Oroszországra terelődik, amely az elmúlt két évben szabotázskampányt folytatott a NATO-országok ellen.
A gyanúsított hajó Oroszország árnyékflottájához tartozik, amely veszélyezteti a biztonságot és a környezetet, miközben Moszkva háborús költségvetését finanszírozza – írta csütörtöki nyilatkozatában az Európai Bizottság és Kaja Kallas, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője. (Az átláthatatlan tulajdonosi struktúrákon keresztül Oroszországhoz kötődő flottát Moszkva a 2022-es ukrajnai invázió után embargóval sújtott orosz olajtermékek szállítására használja.) „Az ilyen incidensekre válaszul megerősítjük a tenger alatti kábelek védelmére irányuló erőfeszítéseket...” – írták.
A finn média szerint az Eagle S legénysége grúz és indiai állampolgárokból állt, de a hajó nemrég kötött ki Oroszországban. Az észt illetékes szerint amikor karácsony napján a riasztás érkezett, „beletelt néhány órába, mire tisztázódott, melyik hajó a tettes, s ezalatt (az Eagle S) két távközlési kábelt is elvágott”. De még azelőtt megállították, hogy a két országot összekötő másik villamos távvezetékben, az Estlink-1-ben is kárt tehetett volna. Tallinn tengerészeti és különleges műveleteket indított a megmaradt vezeték védelmére.
A Lloyd's List brit lap egy a hajóval közvetlen kapcsolatban álló forrás alapján arról számolt be, hogy a tanker kémfelszereléssel van ellátva a NATO haditengerészeti erőinek és repülőgépeinek megfigyelésére, de hasonló felszerelés működik a Swiftsea Rider tankhajón is, amely ugyanazon csoport tulajdonában van, mint az Eagle S, csak hondurasi lobogó alatt hajózik.
Az Estlink-2 átszakítása csak a legutóbbi a hasonló gyanús esetek sorában. A múlt hónapban két üvegszálas kábel sérült meg a Svédország és Dánia közötti vizeken egy kínai hajó által elkövetett nyilvánvaló szabotázsakcióban. Az incidensek ismétlődése arra késztette Mark Rutte NATO-főtitkárt, hogy pénteken bejelentse, a szövetség növeli katonai jelenlétét a Balti-tengeren.
A védelmi szövetség egyik magas rangú tisztviselője közben arra figyelmeztetett, hogy Moszkva NATO-országok elleni hibrid hadviselési kampánya közelít ahhoz a ponthoz, hogy „valamelyik ilyen támadása jelentős számú áldozatot vagy nagyon jelentős gazdasági kárt okozzon”. James Appathurai, a katonai szövetség hibrid és kiberfenyegetésekért felelős főtitkárhelyettese a Sky Newsnak adott, vasárnap adásba került interjúban úgy vélekedett, hogy a szövetség 32 tagállama máris „a fazékban fővő békáéhoz” hasonló helyzetben van az Európa-szerte, az Egyesült Államokban és Kanadában történt, feltehetően orosz hibrid támadások miatt.
Az Ukrajna ellen 2022 februárjában indított invázió óta az ilyen típusú támadások száma olyan szintet ért el, amelyet korábban „teljességgel elfogadhatatlannak” tekintettek volna – mondta a kanadai NATO-diplomata, aki szerint akár 100 ilyet is össze tudnak számlálni. De ezenkívül volt „egy csomó meghiúsított merénylet is” – fűzte hozzá.
Arra a kérdésre, aggódik-e amiatt, hogy egy feltételezett orosz hibrid támadás átlépheti azt a küszöböt, amely arra késztetné a NATO-t, hogy az 5. cikkely szerinti kollektív válaszlépésre hivatkozva háborút indítson Oroszország ellen, Appathurai azt válaszolta: „Ami igazán aggaszt, az az, hogy az egyik ilyen támadás, ahogy mondtam, nagymértékben áttöri ezt a határt.” Mint mondta, a NATO frissíti a hibrid hadviselésről szóló, először 2015-ben lefektetett stratégiáját, hogy egyértelműbb legyen, milyen típusú támadások váltanának ki teljes körű katonai választ. „Most az a dolgunk, hogy tisztázzuk ezt magunk között, majd eldöntsük, hogyan kommunikáljuk az oroszok felé is azt, hogy vannak tiltott területek” – mondta Appathurai.