Csaknem 40 ezer tenyésztyúk halt el a Baromfi-Coop Kft. nyíregyházi telephelyén, miután leállt a központi szellőztetőrendszer, halálukat tehát fulladás okozhatta – írja a Magyar Hang egy névtelenséget kérő forrásra hivatkozva. Bár a lap kereste a céget, illetve az anyavállalatot, a Master Good-cégcsoportot, választ nem kapott, ugyanakkor mint írták, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) megkeresésükre megerősítették a történteket. Mint kiderült a csaknem hatvanezres baromfiállományból életben maradt állatokat utólag ölték le.
„2024. december 25-én éjjel a Baromfi-Coop Kft. Nyíregyházán lévő, mintegy 57 000 tenyésztyúkot tartó telepén leállt a szellőzés a központi biztosíték hibája miatt, ezért az ott lévő állomány nagy része elpusztult, a maradék állomány pedig felszámolásra került. Az illetékes, Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei hatóság az esetet követően értesült a történtekről és jelezte azt a Nébih felé is. A kivizsgálás megtörtént, madárinfluenza és egyéb fertőző állatbetegség gyanúja nem merült fel” – közölte a Nébih a lappal.
Mindezek ellenére a Baromfi-Cooppal szerződéses kapcsolatban álló – állattartó-telepek hulladékainak, adott esetben dögök elszállításával, ártalmatlanításával foglalkozó – Atev Zrt. üzleti titokra hivatkozva visszautasította a Magyar Hang megkeresését. Deim Zoltán igazságügyi állatorvos szakértő a lap érdeklődésére, hogy ha csak 40 ezer tyúk pusztult el, miért kellett még csaknem húszezret levágni, azt mondta, hogy ez az eljárás nem szokatlan. – A légszomjjal küszködő, fuldokló állatok testében ugyanis a bélcsatornákból toxinok szívódnak fel, és ez nagyban ronthatja a hús, közvetetten a várható tojások minőségét. Ez már élelmiszer-biztonsági és minőségi aggályokat is felvet, az állatok és tojásaik pedig közfogyasztásra is alkalmatlanokká válnak – fűzte hozzá a szakértő.
Ammóniamérgezés miatt 14 ember került kórházba a kisvárdai baromfifeldolgozó üzembőlErős a verseny, a magyar baromfiipar helyzetét az ukránok mellett Lengyelország is nehezíti