pénzbüntetés;beismerés;fiktív számlák;költségvetési csalás;bűnösség;Jellinek Dániel;

- Jellinek Dániel beismerte bűnösségét, 250 millió forint pénzbüntetésre ítélték

A csaknem 300 milliárdjával a hetedik leggazdagabb magyart költségvetési csalás miatt ítélték el, miután a Fővárosi Törvényszéken lemondott a tárgyalás jogáról.

Beismerte bűnösségét Jellinek Dániel, az Indotek-csoport vezetője, akit különösen nagy vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalással vádolt az ügyészség. A Fővárosi Törvényszék így bűnösnek mondta ki az egyik leggazdagabb magyar vállalkozót, összesen 250 millió forint pénzbüntetésre ítélve – számolt be az ítélethirdetésről a Telex. Jellinek cégei a vád szerint az F. Zsolt által vezetett számlagyár-hálózattól fogadott be fiktív számlákat, amiknek összegét aztán a vád szerint készpénzben visszakapta F. Zsolttól, elcsalva a számlák értéke utáni áfát. Ezzel az ügyészség szerint 105 millió forint vagyoni hátrányt okozott a költségvetésnek. Az Indotek vezetője a bűnössége beismerése után a tárgyalás lehetőségéről lemondott.

Súlyosító körülményként vette figyelembe a bíróság, hogy Jellineket 2022-ben már bűnösnek mondták ki egy költségvetési csalási ügyben, amiért felfüggesztett börtönbüntetést kapott. Viszont, ahogy Jellinek arról korábban a sajtónak is nyilatkozott, az Indotek önellenőrzés után befizette a fiktív számlákkal korábban elcsalt adót. Jellinek vallomásával és a büntetés kiszabásával a számlagyár ügynek ez a furcsa külön leágazása lezárult, az ügy Győrben és az érintett szocialista politikusok külön vett perével folytatódik.

Jellinek Dániel édesapjához még 2023 augusztusában szálltak ki a NAV nyomozói házkutatást tartani. A 73 éves férfit és egy kollégáját költségvetési csalással és hamis magánokirat felhasználásával gyanúsították meg, amiért a Mall Management és az In-Management vezetőiként fiktív számlákat fogadott be, ezzel a vád szerint 4,5 milliárd forinttal károsítva meg a költségvetést. Jellinek Dániel azonban 2024 októberében az ügyészségen magára vállalta az apja és kollégája terhére rótt vádakat. – Azt csináltam, ami egy ilyen helyzetben minden cégvezetőtől, tulajdonostól és szüleiért felelősséget vállaló embertől elvárható, magamra vállaltam az ügyet, hogy ártatlanul ne hurcolják meg idős édesapámat és kollégámat – mondta akkor az üzletember.

Az ügy kötődik ahhoz az óriási számlagyárhoz, amelynek ügyében Győrben 50 embert állítottak bíróság elé, olyan cégeknél tartottak házkutatást, mint a T-Systems, a 4iG vagy az állami Antenna Hungária, és aminek folyományaként egy másik bírósági ügyben több szocialista politikus, köztük Horváth Csaba, Molnár Zsolt és Baja Ferenc ellen is büntetőeljárást indítottak.

A vádak szerint számlagyártásra és egyéb szolgáltatásokra szakosodott bűnözői hálózat külföldi állampolgárokat és hajléktalanokat szervezett be papíron informatikai vagy takarítási szolgáltatásokat nyújtó fiktív cégek vezetésére, amelyek aztán milliárdos értékben állítottak ki számlákat különböző cégeknek. Ezek a számlák aztán alkalmasak voltak arra, hogy állami, önkormányzati vagy államnak dolgozó vállalatok jelentősen túlárazott projektekkel húzzák le az államot és tegyék zsebre a pénzt.

A hálózat élén F. Zsolt, avagy a „Nagymester” állt, aki korábban az Axel Springer, a BKV és a CBA informatikai igazgatója volt. A céghálóba tartozó takarító- és IT-cégek állami tendereket elnyerve nem igazán végeztek valódi munkát – a legtöbb esetben erre nem is lettek volna képesek, hiszen többé-kevésbé csak papíron léteztek –, viszont nagy mértékben állítottak ki számlákat az el nem végzett (és nehezen ellenőrizhető) szolgáltatásokról. Ezzel a NAV szerint nagyjából 4,5 milliárd forint értékben csaltak el áfát és károsították meg így a költségvetést. A most elítélt Jellinek Dániel, ahogy arról múlt év végén az ötven leggazdagabb magyarról közzétett Forbes-lista szerint a hetedik leggazdagabb 297,3 milliárd forintos becsült vagyonnal.

Tatabánya előtt műszaki hiba miatt megállt egy Déli pályaudvarra tartó vonat. Az oroszlányi S12-es járatoknál akár 60 perces késések is lehetnek.