A dél-koreai alkotmánybíróság elnapolta kedden a Jun Szogjol felfüggesztett államfő elleni alkotmányos vádemelési per nyitó tárgyalását, mert a vádlott nem jelent meg. Jun hetek óta nem mozdul ki a rezidenciájáról, őrizetbe vételét pedig a testőrsége akadályozza. Egyik ügyvédje a keddi tárgyalás elején közölte, hogy védence nem jött el, mert a letartóztatására tett hatósági kísérlet akadályozza őt abban, hogy kifejtse az álláspontját az ügyben. Az alkotmánybíróságnak 180 napon belül kell döntenie arról, hogy leváltja-e Junt hivatalából, amiért a hónap elején rendkívüli állapotot rendelt el, és katonákat vezényelt a parlamenthez.
– A következő tárgyalást csütörtökre tűzte ki a bíróság, és ha Jun akkor sem jelenik meg, akkor nélküle, csak ügyvédcsapatának részvételével tartják meg a tárgyalást
– közölte Mun Hjungbe alkotmánybírósági elnök. Jun ellen szükségállapot jogtalan kihirdetése miatt indított alkotmányos vádemelési eljárást a parlament, de most már lázadás gyanújával is folyik ellene büntetőeljárás, mert figyelmen kívül hagyta a kihallgatására szóló idézést, és ellenállt a letartóztatási parancsnak.
Ügyvédje, Csang Dzsinszuk kedden ismét kijelentette, hogy a védence elleni újabb és újabb elfogatóparancsok semmisek. Kabinetfőnöke viszont arról beszélt, hogy az elnöki hivatal kész konzultálni a nyomozó hatóságokkal, elkerülendő a konfrontációt, ha ismét megpróbálják letartóztatni Junt. – Például az államfő elmehetne egy külső helyszínre, vagy megszervezhetnének egy látogatást az otthonába, hogy kikérdezzék - fejtette ki. Márpedig az illetékes bíróság újból kiadta a letartóztatási parancsot a nyomozó hatóságoknak, a rendőrségnek és a magas rangú tisztségviselők korrupcióját vizsgáló hivatalnak (CIO) A CIO, a rendőrség és az elnöki biztonsági szolgálat kedden összeült, hogy megvitassa az újabb elfogatóparancs végrehajtásának békés módját.
Lemondása után őrizetbe vették a dél-koreai elnöki testőrség vezetőjétAz első letartóztatási kísérletnél Junt a hadsereg is védte, de a védelmi minisztérium most közölte, hogy a további ilyen kísérletekbe a hadsereg már nem avatkozik bele. A Jun által december 3-án kihirdetett és mintegy hat óra múlva visszavont szükségállapot miatt Dél-Korea, amely Ázsia egyik legerősebb demokráciája, példátlan belpolitikai válságba került. A történtek után ugyan bocsánatot kért az elnök, azonban a parlament december 14-én megindította alkotmányos felelősségre vonásáról szóló eljárást.
Hiába próbálták, az elnöki testőrség megakadályozta a felfüggesztett dél-koreai államfő letartóztatásátMegszavazta a megbízott elnök elleni alkotmányos vádeljárást a dél-koreai parlamentBocsánatot kért a dél-koreai elnök, amiért a hét elején szükségállapotot hirdetett