oktatás;Orbán-kormány;felsőoktatás;Corvinus Egyetem;állami férőhelyek;Akadémiai Dolgozók Fóruma;

Felvételi ponthatárok kihirdetése 2022-ben

- Szinte az összes egyetemen csökkentik az állami finanszírozású férőhelyek számát

Az Akadémiai Dolgozók Fóruma szerint szinte biztos, hogy oktatói elbocsátások várhatók több egyetemen is az intézkedés miatt. Van egy számottevő nyertes is, mégpedig a Miniszterelnökség alá tartozó NKE.

2025-től kezdve valamennyi magyarországi egyetemen „hirtelen és jelentősen” csökkentik az állami finanszírozású felsőoktatási helyek számát – számolt be szerdán az Akadémiai Dolgozók Fóruma a Facebook-oldalán. 

A szervezet felháborítónak tartja az oktatáspolitikai döntést, ami „sok fiatalt gyakorlatilag kizár a felsőoktatásból, vagy eladósodásra kényszeríti őket, mert ki kell fizetniük az önköltséges képzést”. 

Az összesítésük szerint az egyik legnagyobb vesztes az ország legnagyobb és a nemzetközi rangsorokban egyik legjobb magyar egyeteme, az ELTE: az intézmény idén 19 százalékkal kevesebb államilag támogatott képzési helyet kap, mint 2024-ben.

A legtöbb alapítványi egyetem sem jár jól, náluk is csökken az állami finanszírozású helyek száma. A frissen modellváltó BME-n 7, a BGE-n 14, Károli Gáspár Református Egyetemen 10, míg a PPKE-n 6 százalékkal csökken a helyek száma. Az egyetlen számottevő nyertes a Miniszterelnökség alá tartozó NKE, amely 11 százalékkal több állami férőhelyet kap idén.

Az Akadémiai Dolgozók Fóruma posztjában emlékeztet: a legtöbb alapítványi egyetem nem kapott vagyont, kizárólag állami forrásokból él, és még uniós támogatásokhoz sem jut „a magyar kormány szégyenteljes politikája és az ebből következő EU-s szankciók miatt.” Kizárólag a Budapesti Corvinus Egyetem kapott nagyobb vagyont, amelynek állami finanszírozású helyei viszont 2025-ben 48 százalékkal csökkennek.

„Az egy év alatti időszakra tervezett egyetemi férőhelycsökkenés a demográfiai trendeknél lényegesen nagyobb. Súlyosbítja a helyzetet, hogy Magyarországon a 25–34 éves korosztályban a diplomások száma már most is a második legalacsonyabb az egész EU-ban”

– írja az ADF, amely szerint szinte biztos, hogy oktatói elbocsátások várhatók több egyetemen is az intézkedés miatt, egyetemi karok, képzések kerülhetnek veszélybe. 

UPDATE

Cikkünk megjelenése után a BCE-től kaptunk egy közleményt, amely cáfolja az ADF által közölt 48 százalékos arányt: „A Budapesti Corvinus Egyetem a modellváltás után, 2020 óta már nem állami finanszírozásban kínál térítésmentes helyeket az alap-, mester- és osztatlan szakos képzéseire újonnan felvett diákjainak. A Corvinus a térítésmentes tanulási lehetőséget az állami ösztöndíj helyett az egyetemet fenntartó Maecenas Universitatis Corvini Alapítvány biztosított Corvinus Ösztöndíj útján kínálja hallgatóinak. A cikkben megjelent állítás tehát, hogy a Corvinuson bármennyivel is csökkennének az államilag finanszírozott helyek, nem igaz. A Budapesti Corvinus Egyetem a legutóbb is összesen 1871 hallgatót vett fel a 2024/25-ös tanévre a központi felvételi eljárásban. Alapképzésen 1376, mesterképzésen 439, osztatlan képzésen pedig 56 diák kezdhette meg tanulmányait szeptembertől, és az ebben a tanévben a magyar oktatási rendszerből a nappali alapszakra felvett hallgatók mintegy 75%-a, a nappali mesterképzésre felvett hallgatóknak pedig szinte 100%-a térítésmentesen tanulhat az egyetemet fenntartó Maecenas Universitatis Corvini Alapítvány által biztosított Corvinus Ösztöndíjprogramnak köszönhetően.  A Corvinus a 2025/26-os tanévre is várhatóan legalább a tavalyi létszámban tervez térítésmentes tanulási lehetőséget kínálni a diákjainak” – áll a közleményben. (Az ADF a felvi.hu portál adatbázisára támaszkodva állította össze a listát – a szerk.)

A Magyar Helsinki Bizottság szerint Pál Norbert kormánybiztos döntései uniós jogot sértenek.