Kína;Egyesült Államok;Donald Trump;TikTok;

- Ez gyors volt, visszállítják a TikTokot az Egyesült Államokban, de Donald Trump 50 százalékos amerikai tulajdonrészt követel azért, hogy később se tiltsák be

A kínaiak nyitottak a megállapodásra.

Mint megírtuk, néhány órával azelőtt, hogy hatályba lépett volna a betiltását lehetővé tevő törvény, leállította a működését a TikTok az Egyesült Államokban. A kínai tulajdonban lévő applikáció több mint 170 millió amerikai számára vált elérhetetlenné, eltűnt az Apple App Store-jából és a Google Playből is. Azóta viszont a BBC azt írta, hogy folyamatban van az alkalmazás helyreállítása.

Joe Biden távozó demokrata amerikai elnök kormánya bejelentette, hogy a jogszabály végrehajtását a republikánus Donald Trump vezette következő adminisztrációra bízza. A hétfőn hivatalba lépő Donald Trump jelezte, hogy egy elnöki rendelettel „valószínűleg” 90 napos haladékot adna a TikToknak a tilalom alól, azóta viszont némileg pontosította az elképzeléseit és ez alapján úgy tűnik, a hamarosan hivatalba lépő új elnök megpróbál valamiféle hasznot húzni az Egyesült Államok számára a kialakult helyzetből.

Donald Trump saját közösségi oldalán, a Truth Socialön azt írta, hétfőn - azaz a beiktatása napján - utasítást ad a törvényi tilalom hatályba lépése előtti határidő meghosszabbítására azzal a céllal, hogy alkut kössenek az ügyben. A poszt alapján ez az alku ugyanakkor inkább egy feltételt jelent: a megválasztott elnök ugyanis közölte, azt szeretné, hogy az Egyesült Államok egy vegyes vállalkozás keretében 50 százalékos tulajdonrésszel rendelkezhetne a közösségimédia-platform fölött. Állítása szerint ezzel „megmentik a TikTokot” és „jó kezekben tartják”. 

„Az Egyesült Államok jóváhagyása nélkül nincs Tik Tok. Jóváhagyásunkkal azonban több száz milliárd dollárt – talán billiókat is – ér” - jelentette ki Donald Trump, hozzátéve, az első gondolata ezért az, hogy egy közös vállalkozást létesítsenek a jelenlegi és az esetleges új tulajdonosok között, amelynek keretében az Egyesült Államok 50 százalékos befolyást szerezne a kínai platform felett.

Hogy ebből mi lesz, az egyelőre nem világos, mindenesetre a TikTok már bejelentette, hogy folyamatban van a szolgáltatás helyreállítása. Jelezték azt is, hogy együtt fognak dolgozni Donald Trump adminisztrációjával azért, hogy találjanak egy hosszútávú megoldást, amelynek révén a platformot nem tiltják ki az Egyesült Államokból. 

A BBC felidézi, hogy Donald Trump egyébként korábban támogatta a TikTok betiltását, azóta viszont visszakozott ettől. Az applikációt az Egyesült Államokban arra hivatkozva tiltanák be, hogy a felhasználók adatai adott esetben könnyedén a kínai kormányhoz kerülhetnek, a platform viszont a szólásszabadság durva megsértésének tartja ezt a húzást.

A szlovák miniszterelnök megvédte azt a párttársát, aki nem zárta ki, hogy Szlovákia egyszer kilép az Európai Unióból vagy a NATO-ból.