Vizsgálják a konzervüvegek DRS alá történő bevonásának lehetőségét egy második ütem keretében – közölte a G7 megkeresésére a Mohu Mol Hulladékgazdálkodási Zrt.
A portál felidézi, a lekváros, befőttes, savanyúságos, bébiételes és hasonló üvegcsomagolások kimaradtak a tavaly indult magyar visszaváltási rendszerből, a visszavételi szabályok egyelőre csak a 0,1-3 liter közötti italcsomagolásokra vonatkoznak. Ám amikor rákérdezett az okokra a Mohunál, lényegében egy fordított indoklást kapott:
onnan nézve nem a befőttes üveg maradt ki a rendszerből, hanem az italos üveg került bele.
Az Európai Unió újrahasznosítási irányelveiben ugyanis semmilyen üveg nem szerepel, azokban csak a PET italospalackokra és a fém italcsomagolásokra térnek ki. Magyarország azért vette bele az üvegek egy részét a visszaváltási rendszerbe (DRS), mert azok visszagyűjtési aránya nagyon alacsony volt, ezen kellene a következő években javítani.
A Mohu közlése szerint egyébként az automaták technikailag képesek lennének kezelni a befőttesüvegeket, de persze csak az általános korlátozásokkal. A csomagolások űrtartalma azért meghatározott, mert
ha a palack túl kicsi, akkor nem fér el rajta a megfelelő méretű vonalkód (amit az automata leolvas), ha viszont túl nagy, akkor nem tudja az üveget a gép bevenni, az eleve fennakadhat már a bedobónyíláson is.
Eddig mintegy 30 ezer fajta italcsomagolást regisztráltak a magyar DRS rendszerben, és ha a befőttesüvegeket is bevennék, akkor azoknak át kellene menniük az előzetes termékauditon. A fizikai paraméterek rögzítésekor ilyenkor szűrhetik ki azokat a csomagolásokat, amelyek nem kompatibilisek az automatákkal.
A Mohu közölte, a fentiek miatt egyelőre még nincs konkrét, akár határidőket is tartalmazó bevezetési terv a rendszer kiterjesztésére, de vizsgálják a konzervüvegek DRS alá történő bevonásának lehetőségét.
Kötelező lenne a betétdíjas palackok kézi visszaváltása, ha elromlik az automata Visszaváltás: jogszabályt kellene módosítani, már megjelentek a palackokat olcsóbban felvásárló magánzók is