Az ügyészség elutasította a feljelentést az OLAF-munkatársakat megfigyelő titkosszolgálattal kapcsolatban – írja a Telex Polt Péter válasza alapján, amit a legfőbb ügyész a DK-s Vadai Ágnes írásbeli kérdésére küldött.
Az országgyűlési képviselő tavaly decemberben fordult Polt Péterhez, miután a Direkt36 arról írt: Lázár János irányítása alatt az Információs Hivatal (IH) megfigyelte az Európai Unió csalás elleni hivatalának (OLAF) munkatársait, amikor a Tiborcz Istvánhoz köthető Elios-ügyet vizsgálták. Az oknyomozó portál úgy tudja, az IH központját 2018 nyarán többek között azért szállták meg a nemzetbiztonsági szervek emberei, hogy az Orbán Viktor vejének nevével fémjelzett ügy iratait megszerezzék.
A Lázár János által vezetett titkosszolgálat lehallgatta és fizikailag is követte a Tiborcz István ügyei után vizsgálódó uniós nyomozókatVadai azt kérdezte a legfőbb ügyésztől, hogy „ön szerint mi volt a célja 2018-ban az Információs Hivatal irataiban történő turkálásnak: a miniszterelnök vejével kapcsolatos anyagok megtalálása és az OLAF-nak történő átadása vagy éppen ellenkezőleg, az esetlegesen terhelő iratok eltüntetése?”
Polt a kérdést feljelentésként értelmezte, de most többek közt elévülés miatt elutasították azt.
Az ügyészség szerint ugyanis „a feljelentésben foglaltak, illetve a Direkt36 cikkében írtak alapján a feljelentő által sérelmezett cselekmények legkésőbb 2018 nyarán történtek, amennyiben bűncselekmény is valósult volna meg, annak büntethetősége (mivel az elévülést semmilyen büntetőeljárási cselekmény nem szakította félbe) a feljelentés megtételéig elévült”.
Az ügyészség szerint amennyiben a büntethetőség nem évült volna el, akkor sem vetné fel a cikk a bűncselekmény gyanúját. Indoklásukban azt írták, hogy az oknyomozó portál cikke „különböző, meg nem nevezett forrásokból származó, feltételezéseken alapuló következtetései alapján pusztán vélelmezi”, hogy illegális megfigyelés történt, a feltételezéseket pedig „semmilyen objektív adattal nem támasztja alá”.
Polt Péter szerint az is gyengíti a feltételezést, hogy az állítólagosan lehallgatott személyek annak ellenére nem tettek feljelentést, hogy a cikk szerint észlelték a megfigyelésüket. Hozzátette: az OLAF nem élt feljelentéssel, illetve „olyan jelzéssel a magyar hatóságoknál és más európai uniós szervnél, mely szerint tagjait Magyarországon törvénytelenül, jogalap nélkül lehallgatták, megfigyelték volna”.