irodalom;beszélgetés;Spiró György;Népszava-est;

- Spiró György: Három helyen kellett kihúzni azt a szót, hogy korrupció

A Kossuth- és József Attila-díjas író a szerdán indult Népszava-estek sorozat első vendége volt. 

„Akkor még kendőzetlenül fel lehetett tenni az alapkérdéseket” – vetette fel Spiró György, aki az est elején elhangzó monológjában a magyar baloldal és munkásosztály XIX. századi történetéről, az első egészségbiztosító megalakításáról, a Táncsics Mihály lapjában is publikáló Külföldi Viktorról és a Népszava kezdeteiről is mesélt. A Magyar Újságírók Országos Szövetsége termében egy gombostűt nem lehetett leejteni, sokan a folyosóra kiszorulva hallgatták a Népszava-estek első pódiumbeszélgetését. „Internacionalista, vagy nacionalista legyen a kommunizmus? – volt az alapkonfliktus azok között, akik a munkásságot tágan értelmezték, azaz a fogalomba beletartoztak a tanítók és az orvosok is, míg voltak, akik kizárólag az ipari munkásságban látták a mozgalom képviselőit. Erről akkor a magyarországi sajtóban rendkívül színvonalas cikkek jelentek meg, a mai napig ezek a legjobbak ebben a témában” – hangoztatta az író.

A Szentpéteri Nagy Richard alkotmányjogász, politológus ötlete alapján szerveződő Népszava-estet Horváth Gábor, a lap főszerkesztő-helyettese vezette fel, kitérve arra, mennyire megváltoztak a médiafogyasztási szokások, és ennek következtében az újságírás a technológia változásai miatt.

A technológiára később kitért a vendég is, amikor Simon Zoltán, a Szép Szó melléklet szerkesztője arról kérdezte Spiró Györgyöt, mit gondol a világ jobbra tolódásáról. „Több évezredes tapasztalat azt mondatja velem, hogy nemigen van új a nap alatt, csak a technológia változik, nagyságrendekkel több embert lehet kiirtani, megnyomorítani, mint régen. Az ókori világ is így működött, csak nem úgy hívták a pártokat. Semmi új nincs az emberi aljasságban, hülyeségben” – állapította meg. Majd a személyiségek történelemformáló szerepéről szóló kérdésre arról beszélt, 50-60 év távlatban már nem látszanak olyan fontosnak, és a térrel kapcsolatban hozzátette: „Közép-Európa egy térség, Magyarország nem kivételesen rossz hely, a többi is rossz.”

„Elment a humorom” – válaszolta az író lapunk főmunkatársa, színházi szakújságírója, Balogh Gyulának arra a kérdésére: ír-e még humoreszkeket. Szó esett Az imposztor című darabról, amelyet 1983-ban írt Major Tamásnak az Ikszek című regénye alapján. Elmondta, a Pesti Színház őszi, új bemutatójára átírta a darab végét, mert „tudtam, hogy a végével van baj, dramaturgiailag nem tudtam megoldani. Olyan volt, mint amit az ember íróasztalnál kitalál, és színpadon nem működik. Pozitív élményem, hogy ki tudtam javítani a végét.”

Szentpéteri Nagy Richard alkotmányjogász, politológusSzentpéteri Nagy Richard alkotmányjogász, politológusSzentpéteri Nagy Richard alkotmányjogász, politológusSzentpéteri Nagy Richard alkotmányjogász, politológusSzentpéteri Nagy Richard alkotmányjogász, politológusSzentpéteri Nagy Richard alkotmányjogász, politológusSzentpéteri Nagy Richard alkotmányjogász, politológusSzentpéteri Nagy Richard alkotmányjogász, politológus

Szó esett betiltásról, cenzúráról és öncenzúráról is, Spiró György elmesélte, hogy 1980-ban a Játékszín felkérésére írt egy darabot. A kritika nem szerette, de a közönség nagyon. Egyszer csak levették a műsorról, majd kiderült, nem ő az egyetlen „jutalmazott”, az összes magyar drámaírót betiltották. „Felhívtam egy csomó magyar szerzőt, hogy kollektíven kellene tiltakozni. Akkor tapasztaltam először, hogy a magyar nem olyan, hogy össze tud fogni” – emlékezett. Majd folytatta: „Az Ikszek című regényem első példánya eltűnt a kiadóban. Azt hittem, újra le kell gépeltetnem, aztán megnyugtattak, nem erről van szó. Másfél évig tologatták, küldözgették, majd felhívtak, hogy húzzam meg. Három helyen kellett kihúzni ugyanazt a szót: korrupció” – mesélte, nem először keltve derültséget a közönség soraiban.

Az est a Magyar Kultúra Napján zajlott, erről Bálint Orsolya, a Visszhang melléklet szerkesztő-újságírója beszélt röviden, kiemelve: a Népszava minden nap foglalkozik kultúrával. Személyes történettel kapcsolódott a vendéghez. Elmesélte, könyvtáros nagymamája hogyan súgta neki: Spiró írt egy színdarabot, amelyben csúnyán beszélnek – utalva a Csirkefejre. Balogh Gyula a magyar kultúra helyzetével kapcsolatos kérdésére Spiró György végül így válaszolt: „A helyzet siralmas”.

Infó: A következő Népszava-est vendége Sz. Bíró Zoltán filozófiatörténész, Oroszország-szakértő lesz február 19-én.

Batykó Róbert retrospetív kiállítása a művész elmúlt húsz évét mutatja be, a munkák a digitális világra reflektálnak.