A Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Oktatókórház nyíregyházi telephelyén január elsejétől szünetel a 14 év alattiak gyermeksebészeti fekvőbeteg szakellátása, a szülőknek Debrecenbe kell vinniük a komolyabb orvosi segítséget igénylő gyerekeket – tudta meg a Telex.
A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ határozata szerint az ellátás szüneteltetésére
a „szükséges személyi feltételek átmeneti hiánya miatt” van szükség.
A portál megkereste a Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Oktatókórházat, amelyhez 2023 óta a nyíregyházi mellett a nagykállói, a mátészalkai, a fehérgyarmati és vásárosnaményi tagkórház tartozik. A válaszban az állt, a nyíregyházi intézményben a szakrendelőben változatlanul elérhetők a gyermeksebészeti ellátások és az egynapos sebészeti ellátás részeként, a betegellátáshoz szükséges ágyakat és technikai eszközöket a Gyermekgyógyászati Osztály biztosítja. Ugyanakkor a
„14 év alatti gyermekek sürgősségi, valamint magas szakmai felkészültségi szintet igénylő esetek ellátása a Debreceni Egyetem Gyermekgyógyászati Klinikájának gyermeksebészeti részlegén történik”.
A kettő közti távolság nagyjából 50 kilométer, ez kocsival is 45-50 perces utat jelent. A kórház válasza szerint a két intézmény közötti együttműködés szoros és kollegiális. „Elmondható tehát, hogy egy gyermek sem marad ellátatlanul, minden gyermek megkapja az állapotának megfelelő ellátást” – írta az intézmény.
A Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Oktatókórház honlapján olvasható tájékoztató szerint
a Nyíregyházi Jósa András Tagkórház szakrendelésén a gyereksebészek vizsgálják ki a betegeket, ők döntenek arról, hogy a tervezhető ellátást Nyíregyházán vagy Debrecenben végzik el.
ha sürgős, akut sebészeti beavatkozásra van szükség, a 14 év alatti betegeket a vármegye minden kórházából Debrecenbe irányítják.
a 14 év feletti gyermekeket elsődlegesen a telephelyek felnőtt sebészeti osztályaira irányítják, és a sebész szakorvosok a gyerekgyógyásszal konzultálva döntenek a helyben elvégzett operációról, vagy Nyíregyházára, esetleg Debrecenbe küldésről.
Az intézmény azt is közölte, hogy „a gyereksebészeti ellátás országos centrumokba szervezése – a gyermekonkológiai ellátáshoz hasonlóan – egy hosszú távú szakmai cél. Az ellátás átalakításának központjában az a törekvés áll, hogy a gyermekek olyan centrumban jussanak hozzá az ellátáshoz, ahol a magas színvonalú orvostechnikai feltételek és szaktudás folyamatosan rendelkezésre állnak”.