egészségügy;klímaváltozás;migráció;Medián;félelmek;

Shutterstock illusztráció

- Medián: a magyarok 85 százaléka fél az egészségügy romlásától, sokan gazdasági válságtól tartanak

Nyolcvanhat százaléknyian a szeretteik esetleges elvesztése miatt aggódnak. A kormánypártiak körében a világháború a második, az illegális migránsoktól való félelem a harmadik helyre került.

A magyarok nagyjából fele inkább bizakodóan, míg a másik fele jobbára aggodalommal tekint az idei évre – írja a Medián 2024. november 20 és 26. között készített felmérésének eredményei alapján a hvg.hu.

A portál összefoglalója szerint a fideszesek 78 százaléka reményekkel telve várja az új esztendőt, míg a tiszásoknál a bizakodók aránya csak 34 százalék, kétharmaduk félve tekint 2025-re.

A fővárosiak kiemelkedő arányban aggódnak, 62 százalékuk kevesebb jót, mint rosszat vár az előttünk álló évtől, miközben a többi településtípus lakói között egy hajszállal több a reménykedő, mint az aggódó.

Érdekes, hogy a fiatalok körében több a derűlátó (a 30 év alattiak 57 százaléka), mint az idősebbek soraiban (a 64 év felettiek 43 százaléka), pedig az előbbiek között az ellenzéki szavazók, az utóbbiak csoportjában a kormánypártiak vannak többségben.

A kutatás szerint

a magyarok több mint kétharmada saját bevallása szerint „nagyon” fél az egészségügyi rendszer romlásától, illetve a szerettei elvesztésétől, és még nagyjából egynyolcadnyian „kicsit” félnek, így összességében az emberek 85 százaléka tart az előbbitől és 86 százaléka az utóbbitól.

A különböző demográfiai csoportokban eltérő mértékben tartanak az egyes veszélyforrásoktól, de minden kategóriában az egészségügyi rendszer romlása és a szeretteik elvesztése a két listavezető.

Kiderült az is, hogy

  • sokakat nyugtalanítanak a gazdasági válság és a klímaváltozás hatásai, de az ezek miatt nagymértékben aggódók aránya már „csak” 50 százalék körül van.

  • a legmegosztóbbak a világháborútól, a bűnözéstől, az illegális migránsoktól és az orosz–ukrán háború átterjedésétől való félelmek. Bizonyos csoportok szemében ezek a legfőbb veszélyek közé is bekerültek, a kormánypártiaknál például mind a négy ott van az öt legfontosabb között.

  • a nők „félelemrangsorában” valamivel előrébb vannak a háborúk és a bűnözés, hátrébb a szélsőségek és a szabadságjogok csorbulása, de ők még az utóbbiaktól is jobban félnek, mint a férfiak.

  • a 64 évesnél idősebbeknek a globális háború miatti aggodalom a harmadik helyre került, míg a 30 év alattiak rangsorában csak a tizedik helyen áll. Az utóbbiak a migrációtól is csak alig feleannyian szoronganak, mint az idősek.

A felmérés eredményei alapján pártpreferencia szerint figyelhetők meg a legmarkánsabb különbségek, ezen belül is leginkább az „illegális migránsoktól” való félelemmel kapcsolatban. A kormánypártiak ezt érzik a harmadik legfontosabb veszélynek, míg az ellenzékiek (az öregedéssel holtversenyben) emiatt aggódnak a legkevésbé. A kormánypártiak a bűnözéstől is az átlagosnál sokkal nagyobb arányban tartanak.

Az egészségügyi rendszer romlása minden demográfiai csoportban a két legfőbb félnivaló között van, a kormánypártiak körében azonban csak középtájon helyezkedik el a rangsorban. Ennek megítélésében is fontosabb az életkor, mint a pártszimpátia: még az olyan, döntően fideszes demográfiai csoportokban is, mint a legalacsonyabb végzettségűek vagy az idősebbek, a második legfenyegetőbb félelem az egészségügy színvonalával kapcsolatos.

A szükséges személyi feltételek átmeneti hiánya miatt. A 14 év alatti gyerekeket a szülőknek Debrecenbe kell vinniük.