A Harry Potter és az azkabani fogoly című könyvben a Roxfortba járó harmadéves főhősnek – ki hinné – egy mesebeli lényen kell gyakorolni a védelmet nyújtó patrónus bűbáj használatát. A mumus egy szekrényben lakik, onnan kiugorva ijesztgeti az arra járókat: kinek-kinek személyre szabottan ijesztő alakot ölt. Ha valaki az OLAF-ellenőröktől kap hidegrázást, akkor brüsszeli bürokratává vedlik a lény, de ha allergiás a közpénzre (hihi), akkor hasas Deák Ferencekké alakul.
A magyar miniszterelnök IMSZ-ben, azaz inverz mumus-szindrómában szenved. Donald Trump a napokban kijelentette, hogy Ukrajna megtámadásával Vlagyimir Putyin Oroszországot is tönkreteszi és „millió-millió gyönyörű fiatalnak” kell emiatt meghalnia a háborúban. Valószínűnek nevezte, hogy Washington újabb gazdasági szankciókat helyez kilátásba, ha az orosz elnök nem hajlandó tárgyalni a békéről. A davosi világgazdasági fórumon már bejelentette, hogy szaúdi szövetségesei révén a kőolaj világpiaci árának leszállítását fogja kezdeményezni, így Moszkva háborúja az képletesen is kifogyna a naftából. Gulyás Gergely azonban a csütörtöki kormányinfón kijelentette: Magyarország nem biztos, hogy megszavazza az Oroszország ellen hozott uniós szankciók meghosszabbítását. Szijjártó Péter külügyminiszter a nap folyamán már úgy fogalmazott, a hétfői döntésig még sok idő van és addig konzultálnak amerikai partnereikkel. Majd egy testcsellel Alekszander Novakot, orosz energiaügyekért felelős miniszterelelnök-helyettest tárcsázta, akivel megállapodtak az orosz energiaimportot további fenntartásán.
A Harry Potter mumusának gyenge pontja az, ha többen veszik körül, mert akkor nem tudja eldönteni, kivé vagy mivé változzon át. A szekrényed körül gyülekeznek a szuperhatalmak, mumus. Jaj mi lesz veled, amikor rád nyitják az ajtót?