Miközben egy hete még igen valószínűnek látszott, hogy a voksolást követően nagykoalíció jön létre a keresztény uniópártok és a szociáldemokraták között, ennek esélye azóta rohamosan csökkent. Az SPD számára rendkívül veszélyes stratégia lenne összeállni egy olyan párttal, amely két szavazásnál is összefogott az AfD-vel. Ezt ugyan Merzék tagadják, ettől függetlenül a szavazás eredménye megerősíti a CDU-val szembeni vádakat.
A pénteki szavazás kudarc Friedrich Merz számára, mert azt jelzi, hogy nem csak a liberális FDP nem szavazta meg az előterjesztést, hanem még saját frakciójából sem sikerült minden képviselőt megnyernie az előterjesztés támogatásához. A mérsékelt jobboldalon tapasztalható torzsalkodások az AfD malmára hajtják a vizet, a párt közvélemény-kutatásoktól függően 22 százalék körüli eredményre számíthat. Merz akciója visszaütött, csökkent a CDU/CSU népszerűsége, egyes felmérések már harminc százalék alá mérik az uniópártokat, amelyek nemrégiben még 32-33 százalékos támogatottságot mondhattak magukénak. Az AfD egyenesen a CDU/CSU összeomlásáról beszélt. Az SPD pedig azt közölte, Merz megbukott.
A CDU/CSU kancellárjelöltje sajnálkozását fejezte ki a törvényjavaslat kudarca miatt, de megvédte a törvényjavaslatát: „Személy szerint nagyon örülök, hogy legalább megpróbáltuk”. „Tényleg erősebben kerülünk ki ebből a napból, mint korábban” – állította Merz. Az indítvány kudarcáért az FDP-t tette felelőssé. Ugyanakkor, mint fogalmazott, tiszteletben tartja annak a tizenkét CDU/CSU-képviselőnek a döntését, akik nem voltak hajlandóak az igen gombot megnyomni a szavazásnál. Christian Dürr, az FDP frakcióvezetője visszautasította a bírálatot. Szerinte a Bundestag azért nem szavazta meg a bevándorlási törvények szigorítását, mert a kérdésben CDU/CSU frakciója sem volt egységes.
Mégiscsak leszavazta a Bundestag a bevándorlást szigorító törvényjavaslatot, hiába fogott össze a CDU/CSU és a szélsőjobboldali AfDAz AfD viszont megkérdőjelezte Merz alkalmasságát a kancellári posztra. „Nem lehet a szövetségi kormány feje” – jelentette ki az AfD kancellárjelöltje, Alice Weidel. „A CDU/CSU nem egységes” – tette hozzá.
Rolf Mützenich, az SPD frakcióvezetője szerint Merz kétszer is megbukott. „Nem sikerült megtalálnia az utat az AfD-hez, nem sikerült megszereznie azt a többséget a német Bundestagban, amelyet megszerezhetett volna” – fejtette ki Mützenich újságíróknak. Az SPD-s politikus azzal vádolta Merzet, hogy koalícióról beszélve szövetséget kötött az AfD-vel. Háláját fejezte ki a CDU/CSU-frakció azon képviselőinek, akik nem követték vezetőjüket - mondta Mützenich. Olaf Scholz (SPD) német kancellár szintén megkönnyebbülésének adott hangot, és hangsúlyozta az AfD-től való világos elhatárolódás fontosságát.
Százezrek tüntettek Berlinben a CDU és a szélsőjobboldal együttműködése ellenMiután a törvényjavaslat a második olvasatban nem kapott többséget - 338 igen, 349 nem szavazatot kapott öt tartózkodás mellett -, ez azt jelentette, hogy a zárószavazással egybekötött harmadik olvasatról szóló vita elmaradt.
Bár a CDU/CSU-frakcióból nem érkezett ellenszavazat, tizenkét CDU/CSU-s képviselő egyáltalán nem voksolt. Összesen 41 képviselő nem vett részt a szavazáson. Az FDP parlamenti frakciójából, amely korábban szintén jelezte, hogy egyetértését fejezte ki, ketten nemmel szavaztak, öten pedig tartózkodtak. A szavazás Merzre nézve nem hízelgő fordulatának nevezhető, hogy előterjesztését csak az AfD képviselői támogatták egyöntetűen. Merz megítélésének sokat árt az is, hogy Angela Merkel volt kancellár bírálta őt amiatt, mert az Alternatíva voksaira támaszkodva akarta elfogadtatni a Bundestaggal a tervezetet.
Az FDP egyébként azt javasolta, hogy a törvényről szóló szavazást halasszák el februárra. Az SPD-nek és a Zöldeknek ezzel kapcsolatban kompromisszumos ajánlatot tettek. Megállapodás azonban nem született.