Gulyás Gergely;kormányinfó;meggyilkolt japán nő;

- Lakástűzben meggyilkolt nő: Gulyás Gergely szerint nincs gond a jogszabályi környezettel, de elképzelhető, hogy valaki hibázott

A miniszter szerint a bírósági gyakorlatot is érdemes külső és belső vizsgálat alá vetni. Pintér Sándor lemondása fel sem vetődött.

A budapesti lakástűzben meggyilkolt japán nő ügye adta a kormányinfó egyik fő témáját is, Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető minisztert elsősorban arról faggatták, hogyan fordulhatott elő, hogy a későbbi áldozat segítségkérése ellenére rendőrség és a bíróság úgy  kezelte az ügyet, ahogy.

Az ATV felvetésére, hogy a japán nő többször kért segítséget és mégsem indult nyomozás, Gulyás Gergely azt hangsúlyozta, hogy a vonatkozó jogi környezet rendben van, azt viszont, hogy valaki hibázott, a tárcavezető nem zárta ki. Különös érzékenységgel kell az ilyen témákat kezelni - mondta miniszter, hozzáfűzve, a távoltartási kérelmek egy része nem megalapozott, maguk a kérelmezők vonják vissza őket, mindazonáltal jogi értelemben minden lehetősége megvan a hatóságnak arra, hogy akár távoltartással, akár a gyermekfelügyelet szabályozásával garantálja a biztonságot. Várjuk meg a vizsgálat eredményét - javasolta.

Fontos a vizsgálat, és hogy a rendőrség különös figyelemmel járjon el - ezt a miniszter már a 444 kérdésére válaszolta. A portál felidézte, hogy rendszeresen történnek hasonló esetek, hogy a hatóságok nem indítják el az eljárást a segítségkérés ellenére sem. Gulyás Gergely erre úgy reagált,  szerint mindenhol előfordul egy-két ilyen hiba, van, ahol viszont nincs lehetősége a hatóságnak közbelépni. A bíróság utasította el a távolságtartást - szerinte mondta arról, hogy a japán nő kért segítséget, de ez nem érdekelte a hatóságokat. A tárcavezető a bíróság felelősségét is firtatta:

– A bíróságnál is indokolt, hogy egy ilyen vizsgálat ebben az esetben megtörténjen, a bírósági gyakorlatot is érdemes külső és belső vizsgálat alá vetni 

– fogalmazott a miniszter, de mint mondta, ezeknek az ügyeknek a megítélése nehéz, mert a kérés általában arra irányul, hogy a gyereket válasszák el az apjától, miközben a gyerek érdeke, hogy két szülő nevelje fel. A jogszabályok Gulyás Gergely szerint ma lehetővé teszik, hogy eljárás induljon azokkal szemben, akik nőket fenyegetnek és erőszakot tanúsítanak. Hogy a rendőrségi gyakorlat megfelelő-e, azt meg lehet vizsgálni - jegyezte meg.

A hvg.hu-nak a miniszter leszögezte, nem merült fel az ügyben Pintér Sándor belügyminiszter lemondása. Arra, hogy esetleg ratifikálni kellene a kapcsolati erőszak áldozatainak a védelmére hivatott ne az isztambuli egyezményt, a miniszter nemleges választ adott, mert szerinte az nem jelentene előrelépést. Szerinte nincs olyan, a párkapcsolaton belüli erőszak megelőzéséről szóló intézkedés benne, amit a kormány nem vezetne be, vagy nem vezethetne be. Nem az a baj, hogy nincs jogi eszköz, hanem az, ha egy nehéz helyzetet valaki rosszul értelmez és hibát követ el.

Arról, hogy emberi jogi szervezetek szerint rendszerszintű problémát jelez a meggyilkolt japán nő halála, Gulyás Gergely az RTL kérdésére azt mondta, hogy a konkrét esetben vizsgálat zajlik, ebből tudnak csak leszűrni majd bármit. Ő nem vádolná a magyar rendőrséget azzal, hogy ne akarna bármilyen, nők elleni erőszakcselekményt megelőzni. Azzal kapcsolatban, hogy a Patent Egyesület például évek óta jelezte a problémát, a miniszter úgy nyilatkozott, hogy Magyarországon nem a jogszabályokkal van baj. Ha valakinek van olyan javaslata, hogy a jogszabályokon kell változtatni, arra a kabinet nyitott. Jogalkalmazási problémák esetében, ha a baj a rendőrségen van, akkor a Belügyminisztérium el tud rendelni vizsgálatot, bírósági probléma esetén viszont maga a bíróság az illetékes. Itt politikai vita nincs, minden jóérzésű ember elfogadhatatlannak tartja a tragédiát - szögezte le.

Különböző felhasználónevekkel tizenegy gyermekpornográf képet és videót küldött el egy üzenetküldő alkalmazáson keresztül más felhasználóknak. Több száz hasonló tartalmú felvételt kapott és tárolt.