BRFK;bocsánatkérés;áldozatvédelem;Renner Erika;meggyilkolt japán nő;

150-200 ember gyűlt össze kedden gyertyát gyújtani a meg­gyilkolt japán nő emlékére

- Ez Magyarország, itt még mindig nem hisznek az áldozatnak

Amíg nincs visszatartó erő és rendszerszintű védelem az áldozatok számára, addig eredmény sem érhető el a kapcsolati erőszak megelőzésében, kezelésében.

„Felzaklatott, felháborított, két napja aludni sem tudok. Hogy fordulhat elő 12 évvel az én esetem után, hogy megint egy súlyos bűncselekmény elkövetőjét a nyilvánosság felháborodása nélkül szabadon enged a rendőrség?" - mondta lapunknak Renner Erika, aki elcsukló hangon beszélt, annyira megrázta a napokban Budapesten meggyilkolt japán nő esete, aki hiába kért segítséget és jelezte, hogy a volt férje bántalmazza őt, a hatóságok nem foglalkoztak vele.

Mint arról lapunk is beszámolt, Renner Erikát 2013. március 12-én támadta meg korábbi partnere, a volt kórházigazgató, később lúgos orvosként elhíresült bűnöző, akit 2018. júliusában 11 év börtönbüntetésre ítéltek. Az ítéletet követően azt mondta, nem az évek számítanak, hanem az, hogy hasonló bűncselekményt senkinek se jusson eszébe elkövetni.

,,Egyszerűen semmi sem változott, nincs visszatartó erő és még mindig nem hisznek az áldozatnak. Az én ügyemben sem kérték ki a térfigyelő kamerák felvételeit. A tragédiát elbagatellizálta a rendőrség, szakmaiatlan és nemtörődöm módon egy balesetnek állította be”. Úgy fogalmazott: egyszerűen nem is lehet arról beszélni, hogy mi a hiba, mi hiányzik a kapcsolati erőszak megelőzésében, kezelésében, mert semmi nem működik. Szó nincs arról, hogy meg akarja érteni a kormány, az igazságügyi miniszter, az ügyészség, a rendőrség, hogy mi adhat rendszerszintű védelmet az áldozatok számára. A rendszerszintű alapok kidolgozása is hiányzik. A zaklatásokat sem veszik komolyan, a börtönből szabaduló elkövetőnek pedig gyakorlatilag kiszolgáltatják az áldozatot.

„Tavaly márciusban, amikor egy zaklatási ügyemben hallgattak ki a rendőrségen, és nem adtam át ismét, egy már korábban rendelkezésükre bocsátott bizonyítékot, azt mondta nekem egy rendőrnő, hogy „így nem lesz ügy”, mert én nem vagyok elég konstruktív, ellenséges vagyok velük. Mikor megkérdeztem, hogy ha megöl a zaklatóm, az már elég lesz-e az eljárás megindításához, azt a választ kaptam, hogy „igen, az már elég lesz.”

Erikát sok helyre hívják érzékenyítő előadásokra az áldozatokhoz való hozzáállás témájában, amelyeken a rendőrségtől rendszeresen nem vesznek részt, elfoglaltságra hivatkozva. ,,Sajnos, úgy tűnik, a rendszert nem érdekli, hogy mi történik egy nővel, egy anyával, szándék sincs a megvédésükre. Mi hiába próbálunk a jogainkkal élni, elzavarnak, lekezelnek és nem vesznek komolyan - csak akkor, ha már vér folyik.”

A rendőrség bocsánatot kért

„Tiszteletlen, szükségtelen, és a rendőrségre nézve méltatlan kommunikáció folyt az V. kerületi lakástűzzel összefüggésben meghalt nő ügyében. A Magyar Rendőrség nevében mindenekelőtt bocsánatot kérek mindazoktól, akiket ez érthetően és joggal felháborított, megbotránkoztatott, illetve sértett... Az országos rendőrfőkapitány a kommunikációs gyakorlat felülvizsgálatát rendelte el" – kezdi közleményét a Magyar Rendőrség YouTube-oldalán Gál Kristóf rendőrségi szóvivő. Az, hogy ez csak a Facebook-oldalukon megjelent kommentekre vagy a sajtótájékoztatón elhangzottakra is vonatkozik-e, nem derült ki. 

 Nehezen változtatunk – derül ki a 21 Kutatóközpont felméréséből.