Izrael;ENSZ Emberi Jogi Tanácsa;izraeli-palesztin konfliktus;

Gideon Szár egy 2024. november 11-i jeruzsálemi konferencián

- Izrael kilép az ENSZ Emberi Jogi Tanácsából és a gázai palesztinok „önkéntes távozását” tervezi

Jiszráel Kac izraeli védelmi miniszter a független Palesztínát elismerő országokat, így például Spanyolországot, Norvégiát és Írországot kötelezné arra, hogy fogadja be a hazájukból kitelepített gázaiakat.

Izrael kilép az ENSZ Emberi Jogi Tanácsából (UNHRC) - jelentette be csütörtökön Gideon Szaár izraeli külügyminiszter az MTI szerint. „Az Emberi Jogi Tanácsban 2006-os megalakulása óta folyamatosan fennálló, Izraellel szembeni folyamatos és szűnni nem akaró intézményi elfogultság miatt született meg a döntés” - írta Szaár az UNHRC elnökének, Jorg Laubernek elküldött levelében, amelyet közzé tett az X-en is.

Gideon Szaár azzal vádolta a tanácsot, hogy „a sorozatos jogsértőket védi", miközben „aránytalanul intenzíven és szisztematikusan ellenőrzi és elítéli Izraelt”. Azzal is megvádolta a testületet, hogy „antiszemita retorikát alkalmaz, tagadja Izrael létjogosultságát, és bátorítja a terrorizmust”. A UNHRC „következetesen lehetővé tette az emberi jogokkal visszaélő országok számára, hogy kikerüljék a vizsgálatot, miközben megszállottan üldözi Izraelt, a Közel-Kelet egyetlen demokráciáját” - állította az izraeli külügyminiszter.

Úgy folytatta: „Izrael az egyetlen ország, amelynek rendszeresen külön napirendi pontot szentelnek a Tanácsban, és több mint száz elítélő határozatot hoztak már ellene, a UNHRC valaha elfogadott határozatainak több mint 20 százalékát, ami több mint az Irán, Kuba, Észak-Korea és Venezuela elleni összes döntés együtt.” Hogy ezekre a határozatokra esetleg Izrael is okot szolgáltathatott, arról nem írt. A döntést mindenesetre azt követően hozták meg a szervezetből való kilépésről, hogy Donald Trump amerikai elnök is bejelentette az Egyesült Államok kiléptetését.

Trump egyébként mostanában a gázai palesztinok tömeges deportálásáról és az Izrael által porig bombázott Gázai övezet „riviérává alakításáról” szokott terveket szövögetni, amit - mint beszámoltunk róla - éles nemzetközi felháborodás kísért, Izrael viszont természetesen lelkesen támogatja a tervet. Az MTI szerint Jiszráel Kac izraeli védelmi miniszter már ki is adta az utasítást az izraeli hadseregnek (IDF), hogy készítsen tervet a gázai palesztinok „önkéntes távozására”.

A tárca szóvivőjének közleménye szerint Kac üdvözölte Donald Trump tervét, amely szerinte „széleskörű lehetőségeket teremthet a Gázát elhagyni kívánó lakosság távozására, és lehetővé teszi a demilitarizált és fenyegetésektől mentes Gázai övezet újjáépítési terveinek előrehaladását a Hamász utáni korszakban”. Azt is írták a közleményben, hogy „engedélyezni kell a gázai lakosoknak a kilépés és a migráció szabadságát, ahogyan azt a világon mindenhol gyakorolják. (...) A terv tartalmazni fogja a kilépési lehetőségek különleges rendelkezéseit a szárazföldi, valamint a tengeri és légi határoknál”.

„Utasítottam az IDF-et, hogy készítsen egy olyan tervet, amely lehetővé teszi Gáza minden eziránt érdeklődő lakója számára, hogy a világ bármely, őt befogadó pontjára távozzon” - közölte Jiszráel Kac. Úgy folytatta: „Az Izrael ellen a gázai tevékenysége miatt hamis vádakat és összeesküvéseket megfogalmazó országoknak, Spanyolországnak, Írországnak, Norvégiának és másoknak kötelező minden gázai lakost beengedni területére - és ha ezt megtagadják, akkor képmutatásuk lelepleződik” - jelentette ki. Mint ismert, a 2023. október 7-ével kezdődött gázai háborúban Izrael megölt több mint 46 ezer embert - köztük jelentős részben civileket -, az övezet szinte egészét lebombázták, az egészségügyi ellátórendszer gyakorlatilag megsemmisült és humanitárius katasztrófa alakult ki a térségben.

„Vannak olyan országok, köztük Kanada, melyeknek a múltban szabályozott bevándorlási programjuk volt, és meg kell engedni számukra, hogy befogadják Gáza lakosait, ahogy az a világon mindenütt szokás” - jelölte ki az újabb úticélt a deportálni szándékozott palesztinoknak Jiszráel Kac.

José Manuel Albares spanyol külügyminiszter a felvázolt tervre reagálva a spanyol RNE rádióállomásnak nyilatkozva leszögezte: „A gázaiak hazája Gáza, és Gázának a leendő palesztin állam részének kell lennie.”

Mint lapunk is beszámolt róla, Donald Trump kedden a népirtásért nemzetközi elfogatóparancs alatt álló Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök oldalán állt nyilvánosság elé az ötletével, miszerint az Egyesült Államok tulajdonba akarja venni a Gázai övezetet, amelyet újjáépítene és a „Közel-Kelet riviérájává” varázsolna a palesztinok kitelepítésével. Mindez illeszkedik a régi-új elnök eddig tapasztalt expanzionista politikájába: előzőleg Grönlandot és Panamát fenyegette meg implicit módon háborús agresszióval és Kanadát is az Egyesült Államokhoz akarja csatolni gazdasági nyomásgyakorlással.

Bár Donald Trump megállt az előtt, hogy polgári személyek deportálására szólítson fel, nyilvánvalóan azt szeretné, hogy a palesztinok távozzanak. Ennek a szépséghibája csak az, hogy a palesztinok nem akarnak távozni, a Gázai övezetet körülbelül kétmillió ember nevezi a hazájának. A szélsőséges palesztin szervezet, a Hamász és Izrael 2023. október 7-án kitört háborúja miatt is csak 150 ezren menekültek el, Egyiptom és Jordánia pedig finoman szólva nincs elragadtatva attól, hogy befogadjon 1,8 millió menekültet. Ha ez nem lenne elég, Ciszjordánia mellett a Gázai övezet a független palesztin állam másik része, feladása az arab országok számára gyakorlatilag elképzelhetetlen lenne. De nem csak az arab világból kapott bírálatokat az elképzelés: Antonio Gutteres ENSZ-főtitkár etnikai tisztogatásnak nevezte Donald Trump ötletét, és az Európai Unióban is kivágta a biztosítékot, legalábbis Németország és Franciaország egyaránt elutasította a koncepciót, hangsúlyozva, hogy a térség békéjét csak a kétállami megoldás képes elhozni.

Előzőleg nagy volt a titkolózás.