tiltakozás;

A diákok tapsa ezúttal nem tetszést, hanem tiltakozást fejezett ki

- A MOME viharos helyzetének rendezéséhez a jelenlegi jogszabályi környezet felülvizsgálata szükséges

Legalábbis a HÖOK szerint.

Reagált a Hallgatói Önkormányzatok Országos Köre a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem szervezeti átalakulása körüli vitára. Szerintük a vezetőség és a hallgatók egy csoportja között kialakult viharos helyzet rendezéséhez a jelenlegi jogszabályi környezet felülvizsgálata szükséges.

2023 decemberében több körös választási folyamat után dőlt el, hogy Koós Pál váltja a korábbi Fülöp József rektort pozíciójában 2024 nyarától. A döntés kapcsán azonban a hallgatók bizalma megrendült a vezetőségben, mert az egyetemi szenátus Koós helyett eredetileg Vargha Balázst javasolta rektornak. Ezt bírálta akkor felül az intézményt fenntartó kuratórium - melyre, a most a Jövő Egyeteme projektnek nevezett szervezeti átalakulás ellen tiltakozó, azóta MOME Frontként működő hallgatók szerint semmiféle jogköre nem volt.

A kérdéses rektorválasztásra, mely a Front petíciója alapján úgy tűnik egyik gyújtópontja volt a jelenleg is zajló tiltakozásnak, a Hallgatói Önkormányzatok Országos Szövetsége nyilvános közleményben reagált. A szövetség kifejti: “A jelenlegi jogszabályi környezet sajnos lehetőséget ad arra, hogy a kuratórium magához vonja a rektorjelölt megválasztásának jogát. A MOME helyzete is jól mutatja, hogy ha az egyetem legfőbb vezetőinek megválasztása nem demokratikus alapokon nyugszik, az előbb-utóbb jogos kérdéseket vet fel a hallgatók, az oktatók és a tudományos közösség körében.”

A HÖOK hangsúlyozza, az egyetemi demokrácia szerves része kell legyen a rektor megválasztása, melyre úgy hivatkozik, mint “az egyetemi közösség legitim döntéshozatalának talán legfontosabb pillére”. Annak érdekében, hogy a jövőben a MOME jelenlegi helyzetéhez hasonló esetek ne alakulhassanak ki, a szövetség javasolja, hogy törvényi szinten is garantálják a szenátus és kuratórium közötti “egészséges egyensúlyt”. Meglátásuk szerint így biztosítható csupán az együttműködés, melynek része, hogy “rektorjelölt megválasztásának jogát a modellváltó intézmények esetében se lehessen elvonni a szenátustól.”

A február 3-án a tiltakozó hallgatók megmozdulása hatására berekesztett szenátusi ülés után ismertették négy pontból álló követeléseiket a vezetőség felé, melynek része Koós Pál rektor és helyetteseinek lemondása. Akkor a rektor újabb tárgyalást kezdeményezett a hallgatókkal február 6-án. A MOME Front viszont azóta létrehozott Instagram oldalán az újabb tárgyalás időpontját megelőző napon hivatalos közleményt adott ki, melyben kifejtette, nem hajlandó tárgyalni a vezetőséggel addig, míg Koós Pál a rektor. Helyette hallgatói fórumra invitálták a MOME diákjait. A csütörtök este megrendezett, nem sajtónyilvános esemény békés körülmények között zajlott a vezetőség tagjai jelenléte nélkül. A további fejleményekről kerestük a Front tagjait, lapzártánkig nem reagáltak kérdéseinkre.

Miska Japánba utazik.