rektor;felsőoktatás;bizalmi szavazás;kuratórium;szenátus;Moholy-Nagy Művészeti Egyetem;hallgatók;

- Meghátrált a MOME kuratóriuma, a rektor bizalmi szavazást kér saját maga ellen

Az egyetem a hallgatók tiltakozására reagálva megerősíti a szenátus jogkörét. 

„Az egyetem hallgatói által megfogalmazott követeléseket a szenátus jogköreinek megerősítéséről ennek szellemében értékelte. A kuratórium egységes álláspontja szerint, egy átfogó megújulási folyamatban a jogok és felelősségek újragondolása legitim és helyes törekvés” – olvasható a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemet (MOME) fenntartó alapítvány pénteki közleményében.

Az alapítvány vezető testülete kimondta, hogy megerősítik a szenátus jogkörét. A friss döntés értelmében:

  • az egyetem szervezeti működésének rendjét (SZMR) a fenntartó és a szenátus a jövőben kizárólag konszenzussal változtathatja meg;

  • az egyetem foglalkoztatási és hallgatói követelményrendszeréről, illetve azok részletszabályairól a jövőben egyedül és teljes egészében az egyetemi szenátus dönt;

  • illetve amennyiben a szenátus által a rektori pozícióra jelölt személy kinevezésével a fenntartó nem ért egyet, akkor a jövőben kötelezően új pályázatot kell kiírni.

A HVG szerint a hallgatók egyes követeléseinek elfogadásával van rá esély, hogy véget ér a tiltakozás az intézményben. A lap információ szerint azonban a hallgatók által illegitimnek tekintett, ezért tárgyalópartnernek el nem fogadott intézményvezető most nehéz helyzetbe került. A portál úgy tudja, 

Koós Pál rektor nem mond le, azonban még pénteken bejelenti, hogy bizalmi szavazást kér saját maga ellen a szenátusban. A szavazás kimenetele azonban kétesélyes, Koósnak ugyanis akadnak bőven támogatói a 31 fős szenátusban. 

Szerdán írtunk arról, hogy nem tárgyalnak a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem szervezeti átalakítása ellen tiltakozó hallgatók az egyetem vezetőségével egészen addig, amíg Koós Pál rektor és helyetteseinek lemondása nem teljesül és amíg garanciát nem nyernek további pontokban megfogalmazott követeléseik melletti elköteleződésre.

Hétfőn Koós Pál tárgyalásokat kezdeményezett az azóta MOME Frontként szerveződő, tiltakozó hallgatókkal azt követően, hogy a február 3-ai szenátusi ülést kénytelenek voltak berekeszteni a jelen lévő hallgatók hangos tiltakozása miatt. Az egyetem szenátusa a hétfői eset után hangsúlyozta: számukra a belső béke megteremtése, a bizalmi légkör kiépítése és a közös nevező megtalálása a legfontosabb.

Koós Pál rektor személyével szemben azután csorbult a hallgatók bizalma, hogy 2023 decemberében, a rektorválasztás során a hét lehetséges jelöltből a szenátus többkörös szavazással egyöntetűen Vargha Balázst választotta rektornak. Végül a döntést az intézményi fenntartó kuratórium – habár erre nincs jogköre – felülbírálta, Koós Pál kapta a rektori megbízást. A most elfogadott döntés értelmében ez többet nem fordulhatna elő. 

Az elmúlt hónapokban nem segített a hangulat helyreállításán az sem, hogy a Jövő Egyetemének nevezett szervezeti átalakulás részeként, az új egyetemi struktúrába illeszkedő Tudásközpontok vezetőinek választása kérdéses körülmények között zajlott. A Front honlapján elérhető információk szerint ugyan Koós Pál már karácsony előtt egy nappal közölte a résztvevőkkel a vezetői pályázatok eredményét, de a hallgatók csak január közepén, a sajtóból értesültek arról, hogy a rektor a szenátus és a szakmai bizottság támogatása ellenére hét pályázatból hármat elutasított, két esetben pedig olyan személyt nevezett ki, akiknek pályázatát a szenátus nem támogatta.

A HVG úgy tudja, hogy az igazgatókat most csupán egy próbaévre nevezik ki, és jövőre maga a tudásközpont írhatja ki a pályázatot saját vezetőjének megválasztására, a rektornak, mint munkáltatónak, csak vétójoga marad. A portálnak nyilatkozó érintettek ezt jó kompromisszumnak tekintik. 

Szerinte Németországban belepusztulnának, ha ki kellene mondani a migráns szót.