Dél-Afrika;ökológia;állatmentés;

- A természet ökológusai

Két hetet töltöttem Dél-Afrika Limpopo tartományában október közepén egy gepárdok etikus tenyésztésével foglalkozó állatmentő szervezetnél, a Cheetah Experience-nél. Ennek a szomszédságában terül el a Bambelela, ahol nagymacskák helyett a majmokon van a lényeg. 

A szervezetet 2003-ban alapította Silke von Eynern, aki 1990-ben költözött Németországból Dél-Afrikába, majd a férje halála után úgy döntött, az állatoknak szenteli az életét. Mentett zebrákat, folyami disznókat, kudukat és gnúkat, egyszer még egy árván maradt orrszarvúbébit is. A környékbeli állatorvosok minden alkalommal őt értesítették, amikor bajba jutott állatot találtak.

Tucatjával rohangálnak a kis szürke majmok, amerre csak a szem ellát egy völgyes, zöld területen Dél-Afrikában. Egyesek szerint a vervetmajmok kártevők, mások szerint felbecsülhetetlen értékű kincsek. A Bambelela Vervet Monkey Rehabilitation munkatársai azért küzdenek, hogy minél többen az utóbbi kategóriába sorolják őket.

Egy nádtetős téglaház ablakpárkányán ülve egy szürke majom szoptatja a hasán csimpaszkodó kicsinyét. Ahogy egyre beljebb megyünk, úgy sokasodnak a körülöttünk rohangáló állatok. Tőlük zörög a fák lombkoronája, kutyák helyett ők őrzik a portát a kerítés tövében; mindenhol ott vannak, amerre csak nézünk a vervet majmok mentésével foglalkozó dél-afrikai szervezetnél.

A vervetekbe Silke 2005-ben szeretett bele, miután egy példányt a „gazdái” ketrecbe zárva magára hagytak és elköltöztek. Ő volt Rafiki, aki ma a szervezet logóján is szerepel, és aki által Silke és a Bambelela dolgozói és önkéntesei az elmúlt 22 évben több mint ezer vervet majmot, hét medvepáviánt és hetven galágót, más nevén fülesmakit neveltek fel és engedtek szabadjára védett területeken.

Bölcső, óvoda, szabadság

Önkéntesnek lenni a Bambelelánál más, mint egy nagymacskáknál foglalkozó szervezetnél. Itt egészben behozott, elhullott vadállatok feldolgozása helyett az önkéntesek az esetek többségében gyümölcsöket, zöldségeket darabolnak, és a kifutók takarítása során sem kell zsiráfkoponyát kicipelniük, elég összeszedni a szanaszét dobált zöldség- és gyümölcsdarabokat. Ezek az állatok ugyanis leginkább növényevők, a fehérjeigényük kielégítése érdekében viszont fogyasztanak húst is; kisebb madarakat, nyulakat, de hajlamosak fészkeket is rabolni a benne lévő tojásokért.

A szervezetnél vervet majmok tucatja nevelkedik úgynevezett hierarchikus társulásokban, ami nagyjából 10-50 fős csoportokat jelent, amiknek élén az alfák állnak. Az alfák felnőtt nőstények és azok utódai. A hímek ezeknél az állatoknál másodrangúak, akiknek ráadásul életük során legalább egyszer csoportot kell váltani és ott újra beilleszkedni. Ez nagyjából a pubertáskor elérésekor kell, hogy bekövetkezzen. Mivel csoportokban élnek és láthatóan nem félnek az emberektől, pusztítják a terméseket és gyakran lopnak, rongálnak is. A mindössze három-ötkilós vervet majmokra az afrikai kontinens lakott területein hajlamosak élősködőkként, kártevőkként tekinteni. Kilövik, mérgezik vagy csapdába ejtik őket, annak ellenére, hogy egyetlen majom elpusztítása vagy bántalmazása ma már 25 000 dél-afrikai rand pénzbüntetést (körülbelül 535 000 forint) vagy börtönt von maga után.