„Jöhetnek újra az árstopok? Ha kell, a családok érdekében azonnal beavatkozunk!”- ezt a két mondatot írta ki hétfő reggel a Facebook-oldalára Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter egy nappal az előtt, hogy a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) nyilvánosságra hozná a januári inflációs adatot.
Öt százalék fölé mehet a januári infláció, az Orbán-kormány elkezdett árstoppal fenyegetőzniAz ATV érdeklődésére a tárca elárulta:
a miniszter az élelmiszerárstopra célzott, nem a benzinárstopra.
„A kormány a családok és a nyugdíjasok védelme érdekében figyelemmel kíséri az árak alakulását, és szükség esetén minden rendelkezésre álló eszközzel azonnal beavatkozik annak érdekében, hogy az élelmiszerárakat kontroll alatt tartsa” – válaszolták.
Kiderült az is, hogy az Orbán-kormány fontolgatja az online árfigyelő rendszer kiterjesztését „olyan termékkörökre, mint például a halak, kávé, tea, rizs, további tejtermékek (tejszín), marhahús, zsemle és kakaópor, valamint a jövőben megfigyelt termékek köre 100 elemre bővülhet.
Nagy Márton ismét arra célzott, hogy jöhet az új árstopA KSH kedden közli a januári inflációs indexet: decemberben az árak már 4,6 százalékkal voltak magasabbak, mint egy évvel korábban és könnyen lehet, hogy januárban 5 százalék fölé emelkedik a pénzromlás üzeme, bár az elemzők 4,8-4,9 százalékos inflációt várnak. A januári áremelkedéseket a boltokban mindenki által érzékelt élelmiszer áremelések húzták, illetve az év eleji jövedéki adóemelés miatt nagyobb drágulás volt a kutakon is.
A kormányzat a koronavírus-járvány alatt, 2021 őszén nyúlt az árstopokhoz az élelmiszerek esetében, amit üzemanyagok követtek. Néhány alapvető élelmiszerre – mint a például kristálycukor, finomliszt, napraforgó-étolaj, csirkemell – hatósági árat vezetett be, ám a kereskedők számára előírta kötelező készlet tartását is, így a veszteséges értékestés ellenére sem alakult ki áruhiány. Ugyanakkor a kereskedők az árstopos termékeken elszenvedett veszteségüket más termékek árának extra emelésével kompenzálták, ennek ellenére a kormány egészen 2023-ig fenntartotta a hatósági árrendszert.
Nagy Márton egyébként nem először lengeti be az árstop újbóli bevezetését: