Felmentette a Győri Törvényszék Udvaros Dorottyát és a Greenpeace aktivistáit a bűncselekmény vádja alól abban a perben, amely már negyedik éve folyik a Fertő tavi fecskementő akciójuk miatt - közölte a zöld szervezet szerkesztőségünkhöz is eljuttatott közleményében.
A Greenpeace azt írta, a Nemzet Színészének és az aktivistáknak azért kellett évek óta bíróságra járniuk, mert a hazánkból lassan már eltűnő füsti fecskék védelmében léptek fel, leszedve a fészkeikre való visszatérésüket megakadályozó „madárvédő hálót”. Ezt az elsőfokú bíróság bűncselekménynek minősítette, de másodfokon a bírói tanács a vádat nem találta megalapozottnak, és felmentette őket - idézték fel, hozzátéve, a Greenpeace Magyarország üdvözli a bíróság döntését.
Felidézték, a Fertő tó természeti értékeit védő aktivisták 2021-ben figyelemfelkeltő és fecskementő akciójuk során egy lebontásra ítélt Fertő tavi cölöpházról levágták a madárhálót, hogy az Afrikából hazaérkező füsti fecskék visszatérhessenek korábbi fészkeikre és tojást rakhassanak. Ebben az esetben a házat már nem lehetett volna elbontani, mert a tojásos fészkek tönkretétele bűncselekménynek minősült volna. A vád szerint azonban az akcióval összesen 102 800 forint kárt okoztak, ezért a Soproni Járásbíróság első fokon a 12 vádlott közül 11-et – köztük Udvaros Dorottya Kossuth-díjas színművészt és Villám Gézát is – bűnösnek mondott ki és megrovásban részesített. Másodfokú ítéletében azonban a Győri Törvényszék felmentette a rongálás vétsége alól a vádlottakat. Az ítélet nem jogerős, az ügyészség bejelentette, hogy fellebbeznek.
Udvaros Dorottya az ítélet után azt nyilatkozta,
egy percig sem érezte bűnösnek magát, sőt, büszke arra, hogy megpróbálta megóvni a védett madarakat és az egyre nagyobb válságban lévő természetet.
Mint fogalmazott, örül, hogy végre a bíróság is kimondta, hogy nem bűncselekmény, amit tettek, de semmilyen bírósági ítélet nem változtatna azon a meggyőződésén, hogy amit tettek, az a társadalom számára hasznos volt, és nem veszélyes.
A hazai természetvédelem egyik legabszurdabb pere
Rodics Katalin, a Greenpeace szakértője a hazai természetvédelem egyik legabszurdabb perének nevezte az ügyet, örül a felmentő ítéletnek. "Természetvédőként, anyaként és nagymamaként is felelőtlennek és mélyen elítélendőnek tartom, ha a minket is fenntartó élővilág összeomlásának ilyen súlyos időszakában, az ökológiai- és a klímaválság lassan visszafordíthatatlanná váló kritikus szakaszában ma még bárkinek eszébe jut rövidtávú anyagi haszna érdekében a természetet pusztítani Magyarországon. Eddig ebben az ügyben mégis azokat támadták, akik meg akarták védeni közös értékeinket a következő generációk számára" - fogalmazott.
Az aktivisták már az akció alatt is felhívták a figyelmet arra, hogy az Afrikából sivatagokon, tengereken át hazaérkező védett fecskék fennmaradásának egyik záloga a fészkelőhelyeik védelme. Az emberi tevékenység miatt számuk sokkolóan lecsökkent az elmúlt időszakban, becslések szerint néhány éven belül akár el is tűnhetnek hazánkból, ha a helyzet nem változik.
Lázár János: Van egy osztrák megszállási terv, emiatt akadt meg a Fertő tó fejlesztéseA Greenpeace mellett döntött a Kúria a Fertő tavi gigaberuházás ügyébenNincs vízjogi engedélye a Fertő tavi gigaberuházásnak, Lázár János pedig már ígéretet tett a soproniaknakNem adja fel a kormányhivatal, újra engedélyt adott a Fertő tavi óriásberuházáshoz