képzőművészet;zene;Maurer Dóra;Szyksznian Wanda;

A Dob utca 38., ahol az LGT Bummm! lemezéhez készült borítója tűzfalra került

- Képet adnak a zenéhez

Maurer Dóra egy 1979-es képe inspirálta a Franz Ferdinand skót rockzenekar új lemezének borítóját. Ennek kapcsán olyan képzőművészeket kerestünk meg, akiknek egy-egy alkotása került egy albumra.

Ez a The Human Fear című új nagylemezünk borítója, és ha lapozol, láthatod Maurer Dóra Hét elforgatás című alkotását, amely megihlette – írta Alex Kapranos, a Franz Ferdinand skót együttes énekes-gitárosa még szeptemberben az Instagram-oldalán, melyen hosszan méltatta a magyar képzőművész alkotását. A rockcsapat január 10-én megjelent albumát Maurer Dóra 1979-es képe inspirálta, melyen az alkotó egy sarkára fordított képet tart, melyen szintén ő szerepel, amin egy újabb képet tart, amin szintén feltűnik, és így tovább. A skót zenekar lemezborítója ugyanezt a koncepciót ismétli meg, de az egyes képeken a Franz Ferdinand tagjai láthatók, míg a másik oldalon szintén. (Idén nyáron a rockcsapat lesz a Művészetek Völgye egyik kiemelt fellépője. Emellett Maurer Dóra és több más hazai kortárs képzőművész alkotását is meg lehet tekinteni a Völgyben.)

A Franz Ferdinand együttes lemeze megidézi Maurer Dóra Hét elforgatás című alkotását

Ennek kapcsán három képzőművészt kerestünk meg, akiknek munkája borítóra került, és azok külön életet élnek a képzőművészeti értékük miatt.

Tűzfalon a Bummm!

A Locomotiv GT 1973-as Bummm! című lemeze a magyar zenetörténet egyik legfeltűnőbb borítóját kapta, a tervező, Kemény György képzőművész megtett mindent azért, hogy a tasakon szereplő rajz felkeltse a figyelmet. A sárga hátterű képen az együttes nagy hajú, színes ruhákban feszítő tagjait látjuk egy füstölgő mozdonykéménnyel, amint a lábuknál, a padlón – a borító másik oldalán – egy éppen robbanni készülő, LGT feliratú mikrofon látható. – A lemez eredeti címe az lett volna, hogy Fiúk, miénk itt a tér, de én mondtam Pressernek, hogy gyerekek, ötszavas címet nem adunk, mert nem olvassák végig, nem fognak ezért rohanni a boltba. Rövid, egyszavas, ütős cím kell, így ajánlottam, hogy kerüljön a borítóra a Bummm! felirat három m-mel és felkiáltójellel – mondta lapunknak Kemény György. A csapat aztán modellt állt a művésznek, aki akkor a pop-art stílusú képeket alkotott, így őket is színes cuccokban és stilizáltan ábrázolta. Aztán kitalálta, hogy a duplalemez tasakját ne vízszintesen, hanem függőlegesen lehessen kinyitni, így a zenészekről nemcsak a portréjuk, de egész alakos rajzuk készülhetett el.

Kemény György a Dob utca 38. szám előtt, ahol az LGT Bummm! lemezéhez készült borítója tűzfalra került

A borítónak hosszan tartó sikere van: 2023-ban a lemez ötvenedik évfordulója alkalmából felfestették 200 négyzetméteres nagyságban és 21 méter magasan a Dob utca 38. szám alatti tűzfalra. 2023-ban a Pénzes Máté és a Zseb nevű együttes elkészítette az 1973-as lemez mai hangzású átiratát Na bummm! címmel, a tavaly megjelent korong borítójának elkészítéséhez ők is Kemény Györgyöt kérték fel, aki ezúttal is az éppen aktuális stílusában alkotott: a sárga háttér előtt ezúttal a zenekari tagok helyett színes, absztrakt minták kavarogtak, köztük a nagybetűkkel írt címmel.

Duplán ható dizájn

A magyar zenetörténetben szintén unikális Bródy János Hungarian Blues és Szörényi Levente Hazatérés című lemeze, amelyek 1980-ban egyszerre jelentek meg, és melyeket a tervező, Szyksznian Wanda grafikus szándékosan ugyanolyan stílusban alkotott meg. Az egyik borító előlapján Bródyt látjuk kék, zöld színű ceruzával megrajzolva, míg a másikon Szörényit ugyanezzel a megoldással, a tasakok hátoldalán szintén külön-külön szerepelnek, de ezúttal hátulról.

Bródy János Hungarian Blues és Szörényi Levente Hazatérés című lemeze 1980-ban, egyszerre jelent meg

Az alkotó célja az volt, hogy a zenészeket ne valós színekben ábrázolja, hisz azt fotózással is el lehet érni, olyan vizualitást akart, ami elüt a realitástól. – A borítón volt még egy különlegesség: megkértem a két művészt, hogy a saját lemezének címlapjához piros filccel írja meg annak címét, majd a hátlapjához a korong A és B oldalán hallható számok címeit, amikről aztán reprót készítettem, és elhelyeztem az arcképek mellé.

Ilyen lemez szerintem azelőtt még nem született a világon, hogy az előadók maguk írták volna rá a feliratokat – mondta lapunknak Szyksznian Wanda. A grafikus a lemez belső tasakjára aztán a zenészek ujjlenyomatának felnagyított mását tette, így téve még személyesebbé a végeredményt.

Bori a borítón

A Péterfy Bori & Love Band ikonikus, 2007-es lemezének rajza is hosszú utat járt be, máig meghatározó eleme az együttes imidzsének. Az eredeti portrét Nagy Fruzsina, a zenekar akkori jelmeztervezője rajzolta a vázlatfüzete címlapjára, melyre egy, az énekesnőről készített fotó tintasugaras másolatát ragasztotta, melyen az előadó egy maszkot viselt. – Egy vonatút során ez a kép nedves lett, a fotó szétfolyt, így azt filccel újrarajzoltam és kiszíneztem. Bori maszkjára egy piros szívet és egy Bori feliratú szalagot tettem, az énekes egyik szeme alá pedig egy könnycseppet – mesélte Nagy Fruzsina.

Péterfy Bori rajzolt portréja együttesének több lemezén is feltűnt már különféle variációkban

A képet aztán Stark Attila grafikus-képzőművész ültette át a borítóra, meg rajzolt hozzá egy másik szalagot, melyen a zenekar neve szerepelt. – Akkoriban még jól mentek a CD-k, így a kiadványhoz készült egy booklet, egy füzetecske, amelybe az összes dalszöveget beleírtam kézzel az együttesről készült fotók mellé – mondta Stark Attila. A Bori-portrét aztán a grafikus folyamatosan alakította, az különböző variációkban tért vissza a Love Band életében: a 2 című albumon az énekes fejére egy bukósisak került, rajta a 2-es számmal, a 2B lemezen egy repülőgépben szárnyalt, a 2020-as Száz Fényéven vírusmaszkban tűnt fel, míg a Fehér Éjszakák LP-n menyasszonyi fátyolban – utóbbi kiadványhoz Stark még egy képregényt is rajzolt, melyben egy szívecske fejű énekesnő kalandozik a városi éjszakában.

A 2017-es Bori X című lemezen meg a Nagy Fruzsina által tervezett, fénysorral díszített fekete ruhában feszített, illetve küzdött köpenyes szuperhősként egy mobilra letölthető játékban, melyet szintén Stark rajzolt és tervezett. – A tíz számhoz tíz pályát készítettem, melyeken Borinak az útja során gyémántokat kell gyűjtenie, és kerülgetnie különféle lényeket, mint denevéreket, polipokat, medúzákat és egyéb csápos lényeket. A programozókkal hónapokon át dolgoztunk rajta, igazi, komoly játék lett.

Magyar származású szakembert választottak az év könyvtárosának az Egyesült Államokban. A bevándorlókat, a hátrányos helyzetűeket és a tűzvészben érintett embereket is megsegítő könyvtári innovációkról beszélgettünk John F. Szabóval, a Los Angeles-i közkönyvtár igazgatójával.