Ukrajna számít az európai országok támogatására az igazságos és fenntartható békéért folytatott harcában, és kész fontos szerepet játszani az euroatlanti biztonság megerősítésében – jelentette ki az ukrán diplomácia vezetője azon a szerda esti párizsi találkozón, amelyen az európai biztonság megerősítéséről tárgyaltak. Andrij Szibiha megismételte, hogy be kell tartani a „semmit Ukrajnáról Ukrajna nélkül, semmit Európáról Európa nélkül” elvét.
A Weimar+ formátumban tartott találkozón - amelyre azután került sor, hogy Trump bejelentette: Putyin orosz elnökkel megegyeztek, hogy megkezdik a tárgyalásokat az ukrajnai háború lezárásáról – Szibihán kívül a házigazda francia, valamint a brit, a lengyel, a német, az olasz és a spanyol külügyminiszter vett részt. Közös nyilatkozatukban hangsúlyozták, továbbra is támogatják Ukrajnát, amíg nem sikerül igazságos, átfogó és fenntartható békét teremteni. Egy olyan békét, amely biztosítja Ukrajna és európai szövetségesei érdekeit. A külügyminiszterek számítanak rá, hogy „amerikai szövetségesükkel” közösen megvitatják majd a további lépéseket.
Ukrajnát és Európát be kell vonni minden tárgyalásba – emelték ki, hozzátéve, hogy Ukrajnának erős biztonsági garanciákat kell kapnia. „Az igazságos és fenntartható béke Ukrajnában az erős euroatlanti biztonság előfeltétele”. A szövetségesek megerősítették, hogy készek fenntartani, sőt megerősíteni az Ukrajnának nyújtott támogatást, beleértve a katonai támogatást is – hangsúlyozza a nyilatkozat, amelyet az ukrán külügyminisztériumra hivatkozva ismertetett az RBK ukrán hírügynökség.
Megdöbbenést keltett, hogy Trump orvul megegyezett Putyinnal a háború lezárását célzó tárgyalások elindításárólAz európaikat zavarba ejtette, hogy az amerikai elnök nélkülük akar tárgyalni Ukrajnáról – állapította meg az UNIAN ukrán hírügynökség, bőségesen idézve a Trump és Putyin telefonbeszélgetését követő kommentárokból és nyilatkozatokból. A Politico szerint Ukrajna szövetségesei megdöbbenéssel és felháborodással fogadták Trump bejelentését, hogy azonnal tárgyalásokat kezdenek Oroszországgal az ukrajnai háború befejezéséről. Bírálta az amerikai elnök váratlan lépését John Bolton is, aki pedig nemzetbiztonsági tanácsadóként szolgált a Fehér Házban Trump első elnöksége idején. „Gyakorlatilag megadta magát Putyinnak az Ukrajna sorsáról szóló tárgyalások előtt” – idézte őt az UNIAN a CNN beszámolója alapján.
Adam Schiff demokrata szenátor, Trump régi bírálója kemény posztot tett közzé a közösségi médiában, utalva rá, hogy az amerikai elnök előbb hívta az ellenséget, mint a szövetségest, védelmi minisztere pedig kizárta Ukrajna NATO tagságát és az ukrán szuverenitás helyreállítását saját földjei fölött. – Ne szégyelljük kimondani, mit jelent ez: Ukrajna és a saját érdekeink feladását, még azelőtt, hogy elkezdődnének a tárgyalások – olvasható a hírügynökség összeállításában.
Ukrán elemzők hangsúlyozzák, hogy a legújabb fejlemények tükrében nagy jelentősége lesz azoknak a tárgyalásoknak, amelyeket Volodimir Zelenszkij ukrán elnök folytat majd a ma kezdődő müncheni biztonsági konferencián. Különös érdeklődés előzi meg az ukrán elnök és az amerikai alelnök tervezett találkozóját, J.D. Vance ugyanis élesen ukránellenes álláspontot képvisel, és januárban Davosban – még szenátorként – nem is volt hajlandó szóba állni Zelenszkijjel.