„Hibáztunk” – vallották be a rendőrök a minap, miután nem vették komolyan egy életveszélyben lévő nő feljelentését, és a halála után is mismásoltak. Meggyilkoltak egy segítséget kérő, mégis magára hagyott embert, és ez jóvátehetetlen. A hiba belátása azonban mintha fényt jelentene az alagút végén, mondanánk, de egyelőre csak az alagút kezdett el derengeni. A hosszú és sötét alagút, amiben a rendőrök egymagukban továbbra is nehezen fognak eligazodni.
A biztonság ugyanis nem csak rendvédelmi vagy életvédelmi kérdés. A biztonság nem az erőszaknál, nem a gyilkos indulatnál kezdődik. A biztonság a társadalmi erkölcsnél és a társadalmi szolidaritásnál kezdődik.
A halálos őrületet talán nem mindig lehet megállítani, de ha kevesebb gyűlölet és több emberség volna a közösségekben, talán több figyelem jutna a bajbajutottakra. A biztonság emellett mindig hatalmi kérdés lesz elsősorban.
Megengedheti-e magának bárki, hogy egy nővel (vagy bárkivel) szemben magasabb rendűnek érezze magát, és a tulajdonának tekintse, uralva a kiszolgáltatottságát? Megengedheti-e magának bárki, hogy a vagyonával és a rangjával (nem is feltétlenül korrupció eszközével) megkörnyékezze az igazságszolgáltatás jelzőrendszerének a jóindulatát, eltompítva az éleslátását?