II. kerület;szolidaritási hozzájárulás;Őrsi Gergely;

Őrsi Gergely: A lakosság számára jövő évtől felajánljuk, hogy aki nem kéri az ingyenes parkolási engedélyt, ingyen BKV-bérletet kap

Tudni szeretné Őrsi Gergely polgármester, mire költik el a a II. kerülettől beszedett szolidaritási adót

A politikus felszólította az Orbán-kormányt, árulja el, melyik településen milyen fejlesztés valósult meg a budapesti városrésztől elvont pénzből. 

Nem szokásunk panaszkodni az állami elvonások miatt, de meggyőződésünk, hogy minden II. kerületi lakosnak joga van tudni, hogy az állam hol és mire költi el a városrészünk költségvetéséből elvont forrásokat – írta vasárnapi Facebook-bejegyzésében a kerület polgármestere.

Őrsi Gergely hangsúlyozta, hogy jogos elvárás a kerületi lakók részéről, hogy megismerhessék, mely településeken milyen fejlesztéseket finanszíroz az állam az elvont összegekből. Felidézte, hogy a kerület által befizetett hozzájárulás összege egy év alatt 3 milliárd forintról 3,7 milliárd forintra emelkedett. Csak ebből az egyéves növekményből három játszótér és park újulhatna meg, három óvodát lehetne felújítani, öt kilométernyi útszakaszt lehetne szabvány szerint korszerűsíteni, vagy akár a Kapás utcai szakrendelő második emeletének teljes felújítása is megvalósulhatna. 

A polgármester kiemelte, hogy nem a szolidaritási adó létjogosultságát kérdőjelezik meg, hiszen elfogadják, hogy szükséges bizonyos területi egyenlőtlenségeket enyhíteni. A szolidaritási adó mértéke a II. kerületben polgármesterré választásom előtt, 2019-ben 280 millió forint volt, idén, 2025-ben pedig már 3,734 milliárd forintot kell befizetnie a városrésznek. Ez azt jelenti, hogy az elvonás több mint 13-szorosára nőtt, ami lakosonként több mint 43 ezer forintot jelent. Ebből az összegből 12 alkalommal is finanszírozni lehetne a Szilágyi Erzsébet fasor azon szakaszának felújítását, amelynek helyreállítását nem egészen két éve átvállaltuk a Fővárosi Önkormányzattól – írta.

Őrsi Gergely bejegyzését azzal zárta, hogy kezdeményezni fogják a kormánynál, hogy tegye nyilvánosan elérhetővé azokat az adatokat, amelyekből egyértelműen kiderül, mire fordítják a városok, városrészek és települések által befizetett szolidaritási hozzájárulást.

…és eljött a nap, amikor Magyarország egyik minisztériuma Bayer Zsoltéhoz hasonló stílusban kezdett kommunikálni.