Oroszország Ukrajna elleni háborújának harmadik évfordulója alkalmából az EU elfogadta a 16. szankciós csomagot – közölte hétfőn az Európai Tanács.
E szerint egy olyan széles körű gazdasági és egyéni korlátozó intézkedéscsomagot hagytak jóvá, amely az orosz gazdaság létfontosságú ágazatait érinti, tovább gyengítve a Putyin-rezsim képességét arra, hogy folytassa „illegális, provokálatlan és indokolatlan agressziós háborúját” Ukrajna ellen. Ez az új szankciós csomag nemcsak az orosz „árnyékflottát” célozza, hanem azokat is, akik hozzájárulnak a nem biztonságos olajszállító tartályhajók működéséhez, a drónok irányítására használt videojáték-vezérlők gyártásához, a szankciókat kijátszó bankokhoz, valamint a „hazugságokat terjesztő” propagandacsatornákhoz.
Donald Trump magas vámokat és szankciókat helyezett kilátásba Oroszországgal szemben, ha nem fejezi be az ukrajnai háborútAz Európai Tanács 83 új szankciós tételt hagyott jóvá: 48 személy és 35 szervezet került a listára, mivel felelősek Ukrajna területi integritását, szuverenitását és függetlenségét fenyegető vagy aláásó cselekedetekért. Emellett újabb hajók is felkerültek arra a listára, amelyekre kikötési és tengeri szállításhoz kapcsolódó szolgáltatási tilalom vonatkozik. Ez az intézkedés azokra a nem uniós tartályhajókra vonatkozik, amelyek megkerülik az olajársapkát, támogatják az orosz energiaszektort, katonai felszerelést szállítanak Oroszország számára, vagy lopott ukrán gabonát fuvaroznak. A mai döntéssel 74, harmadik országból származó hajó került fel a listára, így a szankcióval sújtott hajók száma 153-ra nőtt.
További 53 szervezet neve szerepel a listán, amelyek közvetlenül támogatják Oroszország katonai-ipari komplexumát az Ukrajna elleni háborúban. Ezekre szigorúbb exportkorlátozások vonatkoznak kettős felhasználású termékek és technológiák, valamint a védelmi és biztonsági szektor fejlesztését elősegítő áruk és technológiák esetében. A felsorolt szervezetek egyharmada orosz, míg a többiek Kínában (beleértve Hongkongot), Indiában, Kazahsztánban, Szingapúrban, Törökországban, az Egyesült Arab Emírségekben és Üzbegisztánban találhatók, és részt vettek a szankciók kijátszásában vagy érzékeny alkatrészek (például drónok és rakéták gyártásához szükséges eszközök) beszerzésében.
Döcög az európai uniós jog érvényesítése, és a szankciók sem mindig elégségesekAz EU megtiltja továbbá az orosz nyersolaj és kőolajtermékek ideiglenes tárolását az unió területén, függetlenül attól, mennyiért vásárolták az olajat, illetve mi a végső rendeltetési helye.
Mint arról korábban mi is hírt adtunk, a magyar kormány ezúttal nem vétózta meg az újabb szankciós csomagot, mivel Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter úgy ítélte meg, hogy az könnyítést tartalmaz Magyarország számára.
Szijjártó Péter elbüszkélkedett azzal, hogy megvétózta orosz személyek szankcionálását az Európai Unióban