Ukrajna;Kreml;orosz megszállás;

Sziklaszilárd biztonsági garanciákat akar a Kreml az ukránokkal kötendő békeszerződésben

Az oroszok nem akarnak külföldi egységeket látni Ukrajnában, a kijevnek le kellene mondania a NATO-tagságról is. 

Oroszország ragaszkodni fog ahhoz, hogy bármilyen Ukrajnával kötött békemegállapodás szigorú garanciákat tartalmazzon arról, hogy a NATO-tagállamok kizárják Kijev csatlakozását, és Ukrajna semleges státuszt tart fenn – jelentette ki hétfőn Szergej Lavrov orosz külügyminiszter egyik helyettese. 

Alekszander Grusko – írja a Reuters – az Izvesztyija orosz hírportálnak adott interjújában – amelyben nem tett említést a tűzszüneti javaslatról – kijelentette, hogy bármilyen békeszerződésnek teljesítenie kell Oroszország követeléseit. „Elengedhetetlen, hogy a megállapodás szerves részét képezzék sziklaszilárd biztonsági garanciák. – Ezeknek a garanciáknak része kell legyen Ukrajna semleges státusza és az a kötelezettség, hogy a NATO nem veszi Ukrajnát – fogalmazott a politikus. Hangsúlyozta, hogy Oroszország határozottan ellenzi NATO-megfigyelők Ukrajnába küldését, és megismételte a Kreml álláspontját ebben az ügyben.

Eközben az Egyesült Királyság és Franciaország jelezte, hogy készek békefenntartó erőket küldeni a tűzszünet betartásának ellenőrzésére. Anthony Albanese ausztrál miniszterelnök szintén nyitottnak mutatkozott a lehetőségre,  Alekszander Grusko szerint azonban külföldi katonai egységek megjelenése Ukrajnában semmilyen formában nem elfogadható, függetlenül attól, hogy az Európai Unió, a NATO vagy egyéni nemzeti misszió keretében érkeznének. „Ha megjelennek ott, az azt jelenti, hogy a konfliktusövezetben lesznek, és ennek minden következményével számolniuk kell, mint a konfliktus közvetlen résztvevői” – jelentette ki.

Hozzátette, hogy fegyvertelen megfigyelők vagy egy civil misszió bevetése csak akkor kerülhet szóba, ha már megszületett egy békemegállapodás. – Beszélhetünk fegyvertelen megfigyelőkről, egy polgári küldetésről, amely bizonyos egyezményes feltételek teljesülését ellenőrizné, vagy garanciális mechanizmusokról – mondta. 

Ezzel szemben Emmanuel Macron francia elnök vasárnap kijelentette, hogy a békefenntartó erők ukrajnai jelenlétének kérdéséről Kijevnek kell döntenie, nem pedig Moszkvának. Grusko szerint azonban Ukrajna európai szövetségeseinek fel kell ismerniük, hogy csak Kijev NATO-tagságának kizárása és a külföldi katonai erők telepítésének megakadályozása teremthet hosszú távú biztonságot a térségben. – Ez az egyetlen módja annak, hogy Ukrajna és az egész régió biztonságát garantálni lehessen, mivel így megszűnne a konfliktus egyik alapvető kiváltó oka – magyarázta.

Kórházban ápolják őket.