szélsőjobb;antiszemitizmus;Izrael;konferencia;

Jordan Bardella kitüntetett figyelmet kapott a konferencián

Antiszemitizmus elleni konferenciát rendezett a Netanjahu-kormány az európai szélsőjobbnak, a Fideszt Gál Kinga képviselte, a magyargyűlölő románokat is meghívták

Ki is tört a botrány, Bernard-Henri Lévy francia filozófus, Felix Klein, a berlini kormány antiszemitizmusügyi biztosa valamint Ephraim Mirvis brit főrabbi is lemondta a részvételt. Csak a német szélsőjobboldali AfD nem lehetett jelen.

Kemény bírálatok és kiáltó ellentmondások szegélyezték az izraeli kormány által az antiszemitizmus elleni küzdelemről szervezett első nemzetközi konferenciát Jeruzsálemben. Az Amichai Chikli diaszpóraügyi miniszter irodája által szervezett csütörtöki tanácskozásra tömegesen hívták meg az európai szélsőjobb pártok képviselőit. A sztárvendég Javier Milei argentin elnök volt, de jelen volt a többi között az eredetileg ismert francia antiszemita politikus a néhai Jean-Marie Le Pen által alapított a Nemzeti Tömörülés képviseletében az új elnök, Jordan Bardella, a Patrióták Európáért brüsszeli frakcióvezetője, valamint a spanyol Vox, a Svéd Demokraták, a Fidesz nevében Gál Kinga, a magyargyűlölő román párt, az AUR európai parlamenti képviselői, és számos ismert nemzetközi szélsőjobboldali média és kulturális személyiség is. A német szélsőjobboldali Alternatíva Németországért (AfD) nem kapott meghívást, de természetesen jelen voltak és szót kaptak az izraeli kormány szélsőjobboldali pártjai is.

A meghívottak között szerepelt Milorad Dodik bosznia-hercegovinai szerb vezető, aki ellen nemzetközi elfogatóparnacsot adott ki országa főügyészsége. A rendezvény szervezői The Times of Israelnek azt mondták, a politikus önként távozott a konferenciáról, később azonban visszatért. Az európai kiadatási egyezmény aláírójaként Izrael köteles lenne kiadni más országok körözött állampolgárait, de egyelőre nem világos, hogy Bosznia benyújtott-e kiadatási kérelmet Izraelnek. Maga Milorad Dodik az amerikai AP-nek az elfogatóparancsra reagálva azt mondta, a szarajevói muszlimok akarják megbüntetni azért, mert Izraelbe látogatott és Izraelt támogatja.

Az első nagy felhördülést a Nemzeti Tömörülés meghívása keltette, hiszen a francia szélsőjobb párt elődje, a Nemzeti Front korábban nyíltan antiszemita nézeteket hirdetett. A résztvevők listájának nyilvánosságra kerülése után számos nagy tekintélyű nemzetközi szereplő mondta le a részvételt arra hivatkozva, hogy olyan szélsőjobboldali európai politikusokat hívtak meg, akiknek pártjai régóta szembesülnek antiszemitizmussal kapcsolatos vádakkal.

Álláspontjuk szerint a szélsőjobboldali törvényhozók bevonása legitimálná a holokauszttagadó mozgalmakat is. 

Lemondta a részvételt többek között a New York-i Rágalmazás-ellenes Liga (ADF) igazgatója, Jonathan Greenblatt, Bernard-Henri Lévy francia filozófus – az eredeti tervek szerint mindketten vitaindító beszédet tartottak volna –, Felix Klein, a német kormány antiszemitizmusügyi biztosa valamint Ephraim Mirvis brit főrabbi is. 

Gál Kinga a konferencia egyik panelbeszélgetésén

Michael Brenner, a müncheni Ludwig Maximilian Egyetem zsidó történelem- és kultúraprofesszora a Süddeutsche Zeitung német napilapban publikált cikkében jobboldali kapitulációnak minősítette a jeruzsálemi konferenciát. – Az Izraelen kívüli zsidó közösségekben, amelyek egyre nagyobb nyomás alatt érzik magukat a verbális és fizikai támadások miatt, egyre nagyobb a hajlandóság arra, hogy a jobboldali és muzulmánellenes erőket vélt szövetségeseikként tekintsék a terror elleni küzdelemben. …. Ezzel megfeledkeznek arról, hogy ezek a jobboldali szélsőségesek csak egy kicsit jobban utálják a muszlimokat, mint a zsidókat, akik még mindig a feketelistájukon vannak.

A Deutche Welle kiemelte, a konferencia elsősorban az iszlám antiszemitizmusra összpontosított, egyik panel is arról szólt „Hogyan táplálja a radikális iszlám az antiszemitizmust Nyugaton”. Ugyanakkor egyáltalán nem foglalkozott a szélsőjobb és az antiszemitizmus kapcsolatával, holott az antiszemitizmus-szakértők évek óta figyelmeztetnek arra, hogy a szélsőjobb térnyerése veszélyt jelent a zsidó életre az egész világon.

Az európai szélsőjobb pártok meghívása vélhetően annak köszönhető, hogy retorikájukban kiemelt helyet kap az iszlám elleni fellépés. 

Az is közrejátszhatott, hogy Benjamin Netanjahu pártja, a Likud február közepén megfigyelői státust kapott az Orbán Viktor által gründolt Patrióták Európáért új európai szuverenista pártcsaládban. Netanjahu és kormányának kommunikációja nem sokban tér el az európai szélsőjobb alakulatok slágertémáitól sem – baloldali mélyállamról, nemzetközi jobboldal ellenes összeesküvésről és iszlám veszélyről beszélnek.

A pillanatnyi érdekorientáció olyan furcsa helyzeteket szült, hogy például Amichai Chikli miniszter, az „antiszemitizmus elleni küzdelem” izraeli felelőse még 2023-ban megvédte Donald Trump elnök jelenlegi jobbkezét, Elon Muskot amikor bírálat érte a Soros Györgyről írt antiszemita tweetjei miatt.

A konferencia témái és az ott elhangzott beszédek igazolták az előzetes aggodalmakat. A felszólalók heves támadásokat indítottak a baloldali szervezetek és portálok ellen, amelyek szerintük az antiszemitizmust erősítették, a fő szervező miniszter pedig a vezető baloldali izraeli lapot, a Haaretzet vádolta a konferencia körüli vita szításával. Az lapot „a hazugság és az anticionista propaganda” jelzőfényének nevezve kitartott amellett, hogy „a Haaretz és mások” nem a zsidó népet képviselik– írta a Times of Israel.

A rendezvényen beszédet mondott Benjamin Netanjahu miniszterelnök, Jichák Herzog államfő azonban nem vett rész. Az elnök a feszültség enyhítését célzó kompromisszumként a konferencia előtt szerda este zártkörű találkozón látta vendégül a zsidó vezetőket a szélsőjobboldali politikusok jelenléte nélkül.

 Vaknak kell ahhoz lenni, hogy ne lássuk, a milliárdosok jóvoltából a milliárdosok érdekeit képviselő kormány van hatalmon – mondta a vermonti szenátor.