választások;menekültek;bevándorlók;Marine Le Pen;Európa Parlament;Beppe Grillo;Nemzeti Front;Lampedusa sziget;

2013-10-21 07:33:00

Megerősödtek az unióellenes pártok

A lampedusai hajókatasztrófák miatt egyre nagyobb figyelem hárul a menekültek ügyére. Ugyanakkor a nyugati társadalmakban sokan úgy gondolják, már így is sok a bevándorló az adott országban, ne vegyen fel az állam több külföldit. Ezért ez a vita gyakran a jobboldali populista pártoknak kedvez, ami aggasztó jel a jövő májusi európai parlamenti választás előtt.

Idei mindeddig 35 ezer menekült ért partot ki olasz területen, elsősorban Lampedusa szigeténél. Közülük 25 ezret a tengerből mentettek ki. A legtöbben, tízezren a szíriai polgárháború elől menekültek el, de csaknem ugyanennyien az Afrika szarvának nevezett régióból vándoroltak el.

Egyre jobban érzékelhető, hogy a sok afrikai országban tapasztalható bizonytalanság, valamint a szíriai polgárháború következményei az egyes európai országok belpolitikai viszonyaira is komoly hatást gyakorolnak.

Miután Európa még nem kecmergett ki a válságból, azokban az uniós tagországokban, ahol a magas a munkanélküliek aránya, továbbra is igen érzékeny téma a menekültkérdés.

Több uniós politikus figyelmeztet arra, köztük Enrico Letta is, egyre nagyobb a veszélye annak, hogy a jövő évi, május 22-25 között esedékes európai parlamenti választáson minden korábbinál magasabb lesz az euroszkeptikus pártok aránya. S ennek egyik összetevője épp a menekültekkel szembeni növekvő bizalmatlanság.

A legjellemzőbb példa erre Görögország, ahol a neonáci Arany Hajnal a felmérések szerint a harmadik legnépszerűbb párt lett.Nemcsak egyszerű euroszkeptikus tömörülésről van szó, hanem olyan neonáci csoportról, amely bűnbandákat szervezve terrorizálta, verte a főleg ázsiai bevándorlókat.

Ugyan az utóbbi időben egy antifasiszta rapper meggyilkolása miatt, valamint a párttal szemben indított kemény rendőri fellépés nyomán felére csökkent támogatottsága, az nehezen vitatható, hogy a görög társadalomban minden korábbinál erősebbé vált a bevándorlókkal szembeni ellenszenv. Ezért nem elképzelhetetlen, hogy a jövő évi EP-választásig az Arany Hajnal visszaerősödik korábbi 13-14 százalékos szintjére.

Franciaországban konkrét felmérés bizonyítja, hogy ha most rendeznék az EP-választást, a Marine Le Pen által fémjelzett Nemzeti Front (FN) nyerné 24 százalékkal, kettővel megelőzve a konzervatív UMP-t, s öttel a kormányzó szocialistákat.

Bár Jean-Marie Le Pen lánya sokkal mérsékeltebb húrokat penget, mint apja, a párt unióellenessége nem sokat változott az eltelt két évben. Egy hete a brignolesi időközi regionális választáson a FN jelöltje nyert, szociológusok szerint részben a bevándorlók miatt.

A városban sokan rendelkeznek észak-afrikai gyökerekkel, őket teszik felelőssé a magas munkanélküliség miatt. Ilyenkor az embereket nem érdeklik a tények, köztük az: a helyi alumíniumbánya már azelőtt bezárt, hogy megindult volna a városba az arab menekültek áradata.

Marine Le Pen Geert Wildersszel, a hollandiai Szabadságpárt (PVV) bevándorlás- és muzulmánellenes vezetőjével szövetkezne az EP-választás előtt. Ha a németalföldi államban most választanának, egy szeptemberben készült felmérés szerint Wilders pártja 21 százalékot szerezne, ezzel a legtöbb mandátumot kaparintaná meg. A szocialisták csak 16 százalékot szereznének, a liberális VVD 12,6-ot, a többiek még kevesebbet.

Szintén csatlakozhat az unióellenes szövetséghez a belgiumi Flamand Érdek, valamint az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ). A belga populista tömörülés a flamand országrészben messze a legnépszerűbb, 35,5 százalékkal. A szeptember 29-én megrendezett osztrák választáson pedig az FPÖ alig lemaradva lett harmadik 21 százalékkal. m jövő májusig tovább javíthat eredményén.

Nagy-Britanniában várhatóan a Munkáspárt nyeri az EP-választást, egy október 11-én közölt felmérés szerint 35 százalékkal, de második helyen áll a közvéleménykutatások szerint a jobboldali populista UKIP, 22 százalékkal. A kormányzó konzervatívok harmadikok 21 százalékkal. Az idei évben eddig egy olyan felmérés volt, amely az UKIP-et tette az élre: a ComRes iroda még májusban látta az első helyen Nigel Farage pártját.

Olaszországban rendkívül képlékeny a belpolitika, sok minden változhat az EP választásig, de Beppe Grillo populista pártja stabilan számíthat 20-25 százalékos eredményre. Az Öt Csillag Mozgalom (M5S) öntörvényű vezetője az euróövezetből való kilépéssel kapcsolatos népszavazás megtartását követeli.

Grillo kivívta magának Marine Le Pen elismerését, egyben szövetséget ajánlott Nigel Farage-nak. A másik euroszkeptikus olasz párt, az Északi Liga befolyása mindeközben folyamatosan csökken.

A legutóbbi német felmérések szerint már hat százalékon áll az Alternatíva nevű politikai erő, amely Berlin euóövezetből való kilépését tűzte zászlajára. A pártnak mindene esélye megvan arra hogy jövőre bekerüljön az Európai Parlamentbe. A kilátások tehát nem túl biztatóak.