Bill de Blasio szeptemberben megnyerte a demokrata előválasztást, s bár csak hajszállal lépte át a jelöléshez szükséges 40 százalékos határt, végül nem volt szükség második fordulóra.
A második helyezett, Bill Thompson, Bloomberg korábbi kihívója visszalépett, a polgármester titkos utódjelöltje, Christine Quinn pedig nem lopta be magát a választók szívébe, pedig New York első női - és leszbikus - polgármestere lehetett volna.
Igaz, a legesélyesebb induló, Anthony Weiner volt képviselő egyszerűen lenullázta magát, hiába tehetséges politikus, a magáról küldözgetett szexképek botrányát semmiféle kampányüzenettel nem tudta elfeledtetni.
Az 52 éves de Blasio, a város eddigi ombudsmanja sokakat meglepett. Szokatlan koalíciót sikerült összehoznia: nem csupán a fehérek 40, s a spanyol ajkú amerikaiak 44 százaléka támogatta, hanem még a New York-i feketék 39 százaléka is mögé állt az előválasztáson.
Ebben az is közrejátszhatott, hogy a manhattani születésű, német-olasz családból származó de Blasio vegyes házasságban él. Afrikai-amerikai felesége Chirlane McCray költő és feminista aktivista, ő és a gyerekek rendre lelkesen bekapcsolódtak a korteskedésbe.
Éles párharc folyik ugyanakkor Virginiában, ahol a demokraták kormányzójelöltje Terry McAuliffe.Ő 1996-ban Bill Clinton második kampányát irányította, majd 2008-ban Hillary Clinton kampányát vezette.
Szeptemberben eldőlt az is, hogy de Blasio republikánus ellenfele az 58 éves Joe Lhota lesz, aki Bronxban nőtt fel, a Georgetown Egyetemen diplomázott, s a Harvard Business Schoolon doktorált. Másfél évtizedet húzott le beruházási bankárként, alelnöke volt egy telekommunikációs cégnek.
Üzleti tapasztalatai mellett Lhota kiválóan ismeri New York ügyeit, Rudy Giuliani hivatali idejében ugyanis a polgármester személyzeti főnöke lett, később költségvetési vezetőként, majd polgármester-helyettesként szolgált. 2011-2012-ben a közlekedésbiztonsági hatóságot vezette, s csak a választási kampány miatt mondott le.
Friss felmérések szerint a város lakóinak 68 százaléka di Blasióra készül szavazni kedden, a kevéssé karizmatikus Lhotára mindössze 23 százalék adná a voksát.Szerény a támogatottsága a Függetlenségi Párt jelöltjének, Adolfo Carriónnak.
New York-i üzleti köreiben nem felhőtlenül örülnek annak, hogy a pénzügyi világ érdekeit mindig szem előtt tartó, multimilliomos Bloomberg után a liberális de Blasio kezébe kerülhet a város irányítása.
A Wall Street Journal már az előválasztások után aggodalmának adott hangot de Blasio tervei miatt, különösképp azért, mert kilátásba helyezte, hogy a gazdagok adójának emelésével oldaná meg a város pénzügyi gondjait, s ezzel egyes vélemények szerint a következő két évtizedre megbéníthatja a metropolis fejlődését.Mások abban bíznak, ha hivatalba lép, az új polgármester középre veszi az irányt.
A demokrata jelölt mindenesetre "anti-Bloombergként" jellemezte magát, szakítani kíván elődje politikájával. De Blasio fő kampánytémája a "két város ellentéte": szerinte az eddigi városvezetés csak a leggazdagabbak érdekeit képviselte, s elhanyagolta a középosztályt.
De Blasio az évi félmillió dollár felett keresők adójának megemeléséből finanszírozna ingyenes iskolaelőkészítő és felnőttképző programokat.
Megígérte azt is, hogy mintegy 200 ezer olcsó bérű, önkormányzati lakást építenek. A republikánus aspiráns viszont adókedvezményeket ígért a nagy beruházóknak, ingatlanfejlesztőknek.
Eltérő koncepciót képviselnek tehát, de Blasio szerint a városvezetésnek aktív szerepet kell vállalnia az egyenlőtlenségek csökkentésében, Lhota szerint viszont a helyi kormányzatnak nem kell beavatkoznia.
A The New York Times vezércikkében de Blasio mellett állt ki, megjegyezve, hogy eredetileg Quinn jelöltségét favorizálták volna.
A lap szerint ugyanakkor de Blasio volt az, aki legjobban szót értett a választókkal, a legszegényebbek problémáinak is hangot adott, s meggyőzően tudta képviselni nézeteit.
A két jelölt három tévévitában is összecsapott. A legutóbbin de Blasio azzal támadta ellenfelét, hogy nem vesz tudomást New York súlyos megosztottságáról.
Felidézte a Giuliani-éveket, amikor szerinte a városlakók szenvedtek a polgármester megosztó politikájától. Lhota védelmébe vette egykori főnökét, azzal vágva vissza, hogy de Blasio, aki egy tehetős bostoni elővárosban, Cambridge-ben nőtt fel, vajmi kevéssé érti a New York-iak problémáit.
Lhota a célegyenesben a sárdobálástól sem riadt vissza: a piszkos kampány eszközeit is bevetve közzétett például egy hirdetést, amelyben azt állítja, de Blasio győzelmével a hetvenes évekbeli "bűnözés és káosz" visszatérése fenyeget.
A demokrata jelölt ugyanakkor egyik hirdetésében emlékeztetett, vetélytársa szimpatizál a közelmúltbeli kormányzati leállásért felelős, konzervatív teadélután mozgalom nézeteivel.