Franciaország;Marine Le Pen;Nemzeti Front;EP-választás;

2014-05-16 11:34:00

Előretörtek a populisták

Egyre nagyobb a jobboldali radikális Nemzeti Front előnye a többi párttal szemben egy héttel az európai parlamenti választás előtt Franciaországban. Az euroszkeptikus párt népszerűsége már 25 százalékon áll. A BFM TV által közölt adatok szerint ezzel Marine Le Pen pártja egy százalékot javított az előző felméréshez viszonyítva. Tovább csökkent a kormányzó szocialisták népszerűségi mutatója, 20-ról 18 százalékra. Nem áll sokkal jobban az ellenzéki konzervatív párt, az UMP sem, amely egy százalékot rontva 21 százalékra esett vissza. Az adatok azért is aggasztóak, mert a legutóbbi, 2009-ben megrendezett EP-választáson a Nemzeti Front még mindössze hat százalékot kapott országosan.

Szakértők azzal magyarázzák a populisták egyértelmű előretörését, hogy az emberek kiábrándultak a nagy pártokból. A kormányzó szocialistákat azzal vádolják, nem tették meg a szükséges lépéseket a gazdaság stabilizálására, ezzel pedig egyebek mellett a munkanélküliség növekedését, a GDP egy helyben topogását idézték elő. Francois Hollande elnök februárban átfogó reformcsomagot jelentett be, márciusban pedig addigi belügyminiszterét, Manuel Vallst nevezte ki kormányfőnek a túl gyengének tartott Jean Marc d’Ayrault helyére. Valls egy sor reformot helyezett kilátásba, ezek hatásai azonban csak később lesznek érzékelhetőek.

A felmérés adataiból az is kiviláglik, hogy a konzervatív UMP, Nivolas Sarkozy volt pártja sem tudott kellőképpen profitálnia szocialisták népszerűtlenségéből. A pártot hatalmi harcok rázták meg Sarkozy 2012-es, az akkori elnökválasztáson elszenvedett veresége óta. Bár az utóbbi évben enyhült a feszültség a politikai erőn belül, egyes hírmagyarázók szerint ez csak vihar előtti csend, hiszen a nagy kérdésre, nevezetesen ki képviselje a pártot a 2017-es elnökválasztáson, még nincs válasz.

Marine Le Pent 2011 januárjában választották meg a Nemzeti Front élére. Módosított az apja, Jean-Marie Le Pen általa képviselt radikális irányvonalon, szakított például az antiszemitizmussal. Az euroszlepticizmus és az arab bevándorlókkal szembeni szólamok azonban megmaradtak.